10v 4.2a çıkışı nasıl sağlarım?

İlk resimdeki powerbaktan iki tane olacak ve her bir powerbankin 5v 2.1a girişlerini seri bağlasam 10v 4.2a çıkış elde etmiş olurmuyum? İkinci resimdeki kalem pillerin kaç tanesini seri bağlasam 4a elde ederim.

10v 4.2a.jpg

10v 4.2a_2.jpg

dante

Üye
@demirsporlu seri de akım sabittir kural bu. Gerilim değişkendir. Yani gerilim toplanır akım tek ve farklı akımlar ise de en azı alınır.

diablo

Üye
Seri baglarsan gerilim artar, paralel baglarsan akim artar. Ikisi birden artmaz.

diablo

Üye
Benim baktığım sitede yanlış paylaşım yapılmış o zaman. Orada seri bağlayinca hem amperi hem de voltu topluyordu
@demirsporlu Onlar hem seri hem paralel baglamislardir. Kalem pil kullanacksan tanesi 1.5 V oldugu icin 5 tanesini seri baglarsan 7.5V elde edersin. Pilin kapasitesini kontrol et. Atiyorum 1000mA ise, toplamda 3 tane 5 pili seri baglayacaksin. Sonra bu 5li seri pilleri birbirine paralel baglayacaksin. Elinde 7.5V 3A lik bir kaynak olmus olcak. Teorik olarak 7.2V 3A lik bir motoru 1 saat boyunca calistirir. Sen 3 paralel degil 4 paralel yap garanti olur.

@demirsporlu Onlar hem seri hem paralel baglamislardir. Kalem pil kullanacksan tanesi 1.5 V oldugu icin 5 tanesini seri baglarsan 7.5V elde edersin. Pilin kapasitesini kontrol et. Atiyorum 1000mA ise, toplamda 3 tane 5 pili seri baglayacaksin. Sonra bu 5li seri pilleri birbirine paralel baglayacaksin. Elinde 7.5V 3A lik bir kaynak olmus olcak. Teorik olarak 7.2V 3A lik bir motoru 1 saat boyunca calistirir. Sen 3 paralel degil 4 paralel yap garanti olur.
İşte kalem pillerin ne kadar akım verdiğini bilmiyorum nereden öğrenebilirim? Şarj edilebilir 2600mAh kapasiteli 1.5V piller var ama kaç amper çekiyor

diablo

Üye
İşte kalem pillerin ne kadar akım verdiğini bilmiyorum nereden öğrenebilirim? Şarj edilebilir 2600mAh kapasiteli 1.5V piller var ama kaç amper çekiyor
Bak 2600mAh pil varsa, 5 tanesini bagla ve bundan 2 tane yap. Bu ikisini de paralel bagla. Elinde 7.5V, 5200mAh lik kaynak olur. Yani 7.5V 5.2Ah lik. Yaklasik 1.5 saat calistirir snin motorunu.

Bak 2600mAh pil varsa, 5 tanesini bagla ve bundan 2 tane yap. Bu ikisini de paralel bagla. Elinde 7.5V, 5200mAh lik kaynak olur. Yani 7.5V 5.2Ah lik. Yaklasik 1.5 saat calistirir snin motorunu.
Yani ben 10adet pil alayım bunları 5erli seri bağlayıp sonra serileri paralel bağlarsam olur. Eyvallah şimdi mantigini çözdüm.

İkinci resimdeki pilin ince kalem pil olduğunu görmemişim. Normal kalem pil olsa kaç tanesini birleştirmek gerekir?

axellis

Üye
Seri bağlama ile voltaj artırabilirsiniz fakat. Sorduğunuz sorudan akım konusunda bilgi eksiğiniz olduğu anlaşılıyor. 5V 2.1A çıkış demek 5V gerilim ile alıcınız saatte 2.1A çeker demektir. Sizin güç ihtiyacınız nedir ve hangi gerilimle ne kadar süre alıcınızı çalıştıracaksınız bunu belirtirseniz daha kolay yardımcı olurlar size.

aydunus

Üye
@axellis yanlış bilgi veriyorsun. 5V 2.1A demek, bu kaynak size her saat başı toplamda 2.1A verir demektir. Kapasitesi 6.3A ise 3 saat boyunca kullanabilir.

Yani mesela benim motor 4a çekiyorsa batarya da 4000 mAh ise 1 saat mi çalıştırır

axellis

Üye
@axellis yanlış bilgi veriyorsun. 5V 2.1A demek, bu kaynak size her saat başı toplamda 2.1A verir demektir. Kapasitesi 6.3A ise 3 saat boyunca kullanabilir.
@aydunus evet şimdi fark ettim haklısınız toplam kapasite önemli. Yalnız saat başı diye bir olay yok. Güç kaynağı işveren patronlar gibi saatlik ödeme yapmaz. aynen öyle. Az önce dalgınlıkla yanlış yazmışım. Doğrusu dediğiniz gibi. Fotoğraftaki piller kaç volt bilmiyorum ama 1.2V diye tahmin ediyorum. Ya da 1.5 olabilir. 1.2 dersek 6 pili seri bağlamanız voltaj olarak sizi kurtarır. Pillerin daha uzun dayanmasını isterseniz bir 6lı daha yapıp onu da paralel olarak ilk 6lı pil grubuna bağlayabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz kadar artırabilirsiniz.

aydunus

Üye
@aydunus evet şimdi fark ettim haklısınız toplam kapasite önemli. Yalnız saat başı diye bir olay yok. Güç kaynağı işveren patronlar gibi saatlik ödeme yapmaz. aynen öyle. Az önce dalgınlıkla yanlış yazmışım. Doğrusu dediğiniz gibi. Fotoğraftaki piller kaç volt bilmiyorum ama 1.2V diye tahmin ediyorum. Ya da 1.5 olabilir. 1.2 dersek 6 pili seri bağlamanız voltaj olarak sizi kurtarır. Pillerin daha uzun dayanmasını isterseniz bir 6lı daha yapıp onu da paralel olarak ilk 6lı pil grubuna bağlayabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz kadar artırabilirsiniz.
yine yanılıyorsunuz o 2.1A i ne kadar sürede verdiğini düşünecek olursanız 1 saat olduğunu kolaylıkla anlarsınız

axellis

Üye
yine yanılıyorsunuz o 2.1A i ne kadar sürede verdiğini düşünecek olursanız 1 saat olduğunu kolaylıkla anlarsınız
bakın 1 saatte ikimiz de ortak düşüncedeyiz. Fakat sizin kurduğunuz cümle sanki saat başında 2.1 amper verip al bunu 1 saat güle güle harca 60 dakika sonra yine vereceğim diyormuş anlamı yaratıyor. Fakat gerçekte öyle değildir. Akımın nasıl aktığını biliyorum yani

barbartete

Üye
Seri bağlarsanız voltaj artar, paralel bağlarsanız akım. 2.1a demek bu kaynaktan çıkabilecek maximum akım bu demektir. 2100mAh demek ise, bu kaynak 2.1a ile bi saat çalıştırırsın sonra biter demektir

aydunus

Üye
@axellis aklımdakini net anlatamamış olabilirim. Kusura bakmayın. Mantığı biliyorsanız sorun yok. Anlatmama gerek te yok.