2000 watt devre ile 220v motor kullanmak?

cello

Üye
Konu dışı olucak ama böyle bi devreyle (2000 Watt Motor Hız Kontrol Devresi Dimmer) 220v 1 beygir bir motoru kullanabilirmiyim?

caglarturk

Üye
bu devre fazı geciktirerek motora uygulamakta bu nedenle verimli olmaz. endüstriyel bir uygulama motor sürücü kullanmalısınız.

berkayeva

Üye
Ben denedim, boştayken motorun hızını kontrol edebilildim. Yükte iken kontrol edebileceğini zannetmiyorum.

axellis

Üye
kardeş bu alet rezistif yükler için uygun(eski tip lamba veya ısıtıcı vs) kapasitif yüklerde sağlıklı olmaz. Yine de kullanacağın motorda tork aramıyorsan bir süre idare edebilir yada 5 dakika içinde yanabilir :)

artemis

Üye
kardeş bu alet rezistif yükler için uygun(eski tip lamba veya ısıtıcı vs) kapasitif yüklerde sağlıklı olmaz. Yine de kullanacağın motorda tork aramıyorsan bir süre idare edebilir yada 5 dakika içinde yanabilir :)
Motor kontrolü diye yazıyor üstünde. Ben de önce lamba dimmer'ı sandım ama değil. Bir de motorlar kapasitif değil, indüktif yüktür.

caglarturk

Üye
Motor kontrolü diye yazıyor üstünde. Ben de önce lamba dimmer'ı sandım ama değil. Bir de motorlar kapasitif değil, indüktif yüktür.
Bende az önce araştırdım torkta sorun oluyormuş bendede aynı devre vardı. 2000 watt basit bir dimmer devresi bizde bant zımpara bileme makinesinde kullanmıştık fazla torka ihtiyacımız yoktu.

artemis

Üye
Bende az önce araştırdım torkta sorun oluyormuş bendede aynı devre vardı. 2000 watt basit bir dimmer devresi bizde bant zımpara bileme makinesinde kullanmıştık fazla torka ihtiyacımız yoktu.
aynı devreden elimde bolca mevcut. hatta daha yüksek akıma dayanabilecek triac da mevcut. daha önce bu devreyi birden fazla amaç için kullandım. Devredeki en önemli parça triac ve dirençler diyebilirim. 1/4 w dirençle ancak lamba yakabilirsiniz. ama triac ve dirençleri değiştirirseniz çok az da olsa daha dayanıklı yapabilirsiniz(fan eklemek şartıyla). İnsanoğlu satış yapmak için her yolu dener. O devre motor kontrol eder ama minik torksuz motor için.

cello

Üye
aynı devreden elimde bolca mevcut. hatta daha yüksek akıma dayanabilecek triac da mevcut. daha önce bu devreyi birden fazla amaç için kullandım. Devredeki en önemli parça triac ve dirençler diyebilirim. 1/4 w dirençle ancak lamba yakabilirsiniz. ama triac ve dirençleri değiştirirseniz çok az da olsa daha dayanıklı yapabilirsiniz(fan eklemek şartıyla). İnsanoğlu satış yapmak için her yolu dener. O devre motor kontrol eder ama minik torksuz motor için.
bende aynı amaçla kullanıcam

artemis

Üye
bende aynı amaçla kullanıcam
arkadaş makinayı yaptı bende ona verdim oda kullanıyor. Tork ihtiyacı yoktu. Torkta sorun olacağınıda burda öğrendim. Onun içinde TDA1085c motor hız kontrol entegresi ile yapılan devre varmış bende yeni öğrendim.

alponero

Üye
kendisi dimmer devresi olur diyak ve triyak içerir kırpmalar yaparak motor hızını değiştirebilir. 2000w tepe güç değeri olması lazım motor ilk ani yüklenmede bazen daha fazla çekebiliyor. ama 750wattlık avuç taşlamaya hız ayarı yaptırıyordum bununla. sizin 1hp lik motora denk geliyor yani cevap EVEEET :)

berkan

Üye
arkadaş motor yatay mı dikeymi hareket edecek motor direk yükte mi yoksa kayış kasnak yada redüktör de mi yük bunlar da önemi faktör nasıl bir motor dc mi ac mi...vs gibi sorular çoğalır ....