Arduino akıllı ev sisteminde feedback kontrolü?

alponero

Üye
Akıllı ev sistemimde sıra aydınlatmaların feedback kontrolüne geldi. Sistem kısaca şöyle işlemekte. Evdeki mevcut anahtar ve kommutatorler normal evlerde kullanılan sistemle aynı mantıkla çalışmakta Tadilat sırasında her anahtardan 1 adet faz dönüşü 1,5 tek damar kablo ile panoya getirdim. Duvardaki anahtar basıldıgında , ilgili aydınlatma fazı hem lambaya hem de panoya ulaşmakta Bu faz panoda bir şekilde 5V. düşürülüp arduinoya oradan da raspberry ile sisteme iletilmekte. Sistemi projelendirirken resim -A- da gösterdiğim mini trafoları kullanmayı düşünmüş ve 25 adet de satın aldım..Hatta 2 adet PCB si (12+12) , kutusu hatta klemensleri bile hazır durumda (Lehimlenip kurulum bekliyor) 220 Optodan ise sadece 1 adet numunelik aldım. Ancak trafolar bir türlü içime sinmiyor Resim B de gösterdiğim 220 opto modülü mü , mini trafoyu mu kullanma konusunda kararsız kaldım, Kararsızlığımın temel sebebi de tamamen güvenilirlik konusu Yani yanma , alevlenme , arıza çıkarma...vb. Arduino ile karalı çalışma anlamında her ikisi de işimi görecek. 220 opto dan 24 adet ihtiyacım oldugu için yapacagım 150 TL ekstra harcama sistem güvenliği düşünüldüğünde ( kaygılarımı gidecek kadar değecek ise) çok büyük bir rakam değil düşüncesindeyim. Bu konuda fikir ve önerilerinizi bekliyorum Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
akilli ev sistemi.jpg

archell

Üye
220v opto alev almaz en fazla arıza yapar ki oda küçük bir ihtimal diğeri ise mini smps arıza olasılığı daha yüksek. Opto kullanın bence daha güvenli bir sistwmimde kullanıyorum ki kendim yaptım hazır bir üründe değil 1 yılı geçti sorun yok.

barbartete

Üye
Böyle yaparsanız daha ucuz ve arıza yapma ihtimali çok daha az olur. Tüm inputları aynı karta yaparsınız. daha az yer de kaplar. işlemciye bağlamadan önce çıkış voltajını ölçersiniz. 2 ila 5 volt aralığında olması yeterli olur. Gerekirse direnç değerleriyle oynarsınız.

akilli ev sistemi 2.jpg

aydunus

Üye
Böyle yaparsanız daha ucuz ve arıza yapma ihtimali çok daha az olur. Tüm inputları aynı karta yaparsınız. daha az yer de kaplar. işlemciye bağlamadan önce çıkış voltajını ölçersiniz. 2 ila 5 volt aralığında olması yeterli olur. Gerekirse direnç değerleriyle oynarsınız.

Ekli dosyayı görüntüle 172
Sağlıklı değil hocam. İzolasyon sağlamıyor. Bu sistemin sonuna bir adet optokuplör eklenirseno zaman daha sağlıklı olacaktır.

alponero

Üye
Zaten tüm bunlar PCB tasarımını yapıp çıkışa da OPTO koyuncaya kadar harcanacak zaman ve para ile hazır modül kullanımı neredeyse aynı Ama fikir için teşekkürler

berkan

Üye
Tavsiyem transformatörde önce düşür sonrada devreleri optocupler ile ayir biraz tuzlu olur ama garantilemiş olursun

berkayeva

Üye
Tavsiyem transformatörde önce düşür sonrada devreleri optocupler ile ayir biraz tuzlu olur ama garantilemiş olursun
Transformatör modülü eger gerilim dalgalanması olmasında bile 5 volt çıkışı veriyorsa optokupler koymayabilirsin

berkan

Üye
Modüllerden birini 240 250 volt ile test edin bi kere isterseniz

alponero

Üye
Optocupler kesin olarak iki devreyi birbirinden ayırır ama transformatörler gerilim dalgalanmasi gibi durumlarda çıkışıda değişim gösterir eger adamalar transformatör kartını tasarlarken transformatörden aldıkları çıkışı 7805 gibi bir entegre ile kesin 5 volt vercek şekilde ayarlamışlarsa sıkıntı olmaz

Bende dönüşler için 5V trafolu adaptör almıştım ancak daha sonra rölelerin boşta kalan kontaklarından feedback dönüşleri yaptım. İlgiyle takip ediyorum.

By_tozi

Üye
Hocam ben her lamba düğmesi için 240-5v güçkaynağı + ESP12F ve mini 5v ciklet röle koyuyorum ..her düğme mqtt sunucusuna ayrı ayrı bağlanıyor ...röleler düğmelerden de tetikleniyor ..Ayriyetten ilgili lamba vs Ceyd-a asistandan da açıp kapatıyorum ..Herşeyi tek bir arduino vbg bağlamadım..Sizin feedback için yaptığınız masrafı düğmenin içine yerleştirdim .Böylece ekstra hat çekmekten de kurtuldum..Ama kutuda nötr de olması gerekiyor ...Belki fikir verebilir..Kolay gelsin..

canis

Üye
Hocam ben her lamba düğmesi için 240-5v güçkaynağı + ESP12F ve mini 5v ciklet röle koyuyorum ..her düğme mqtt sunucusuna ayrı ayrı bağlanıyor ...röleler düğmelerden de tetikleniyor ..Ayriyetten ilgili lamba vs Ceyd-a asistandan da açıp kapatıyorum ..Herşeyi tek bir arduino vbg bağlamadım..Sizin feedback için yaptığınız masrafı düğmenin içine yerleştirdim .Böylece ekstra hat çekmekten de kurtuldum..Ama kutuda nötr de olması gerekiyor ...Belki fikir verebilir..Kolay gelsin..
Bende aynı sistemi bir senedir kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yok arkadsın yaptıgı cok mantıklı gelmedi bana

By_tozi

Üye
Bende aynı sistemi bir senedir kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yok arkadsın yaptıgı cok mantıklı gelmedi bana
@canis hocam biz mqtt işini de çözdük sonra bu işlere girdik çünkü akıllı evin asistanla da yönetilmesini istiyorduk..Ama burada arkadaş bu maddeleri es geçerek girişmiş.Bu arada sizin mqtt local mi ? eğer öyleyse Ceyd-a bizim son yaptığımız projeden sonra Cenker bey ile beraber login desteği getirdik artık global internete açılıyor.Yaptığımız örnekler sitesinde mevcut.

alponero

Üye
Bende dönüşler için 5V trafolu adaptör almıştım ancak daha sonra rölelerin boşta kalan kontaklarından feedback dönüşleri yaptım. İlgiyle takip ediyorum.
@canis hocam biz mqtt işini de çözdük sonra bu işlere girdik çünkü akıllı evin asistanla da yönetilmesini istiyorduk..Ama burada arkadaş bu maddeleri es geçerek girişmiş.Bu arada sizin mqtt local mi ? eğer öyleyse Ceyd-a bizim son yaptığımız projeden sonra Cenker bey ile beraber login desteği getirdik artık global internete açılıyor.Yaptığımız örnekler sitesinde mevcut.
Hocam ben sistemde mümkün oldugunca esp ve RF modül kullanmamak üzerine sistemi kurguladım Ancak her odaya koyacagım Isı sensör bağlantlarında kararlı çalışmadıgı için mecburen onlar ESP ye döndürülecek

By_tozi

Üye
hocam sizinkisi bana dolambaçlı geldi. Bakınız bizim yaptığımız sistem topu topu bu kadar .. yandaki esp programmer
esp programmer.jpg

alponero

Üye
hocam sizinkisi bana dolambaçlı geldi. Bakınız bizim yaptığımız sistem topu topu bu kadar .. yandaki esp programmerEkli dosyayı görüntüle 173
Hocam elinize sağlık Zaten anlatımınızdan tahmin ettim Elbette bu bir tercih meselesi Dediğim gibi benim temel felsefem baştan beri mümkün oldugunca wifi ve RF den uzak durmak Ki şu an sistemde sizinki ile aynı mantıkla çalışan ve ambians led aydınlatmaları kontrol ettim 11 adet de broadlink hazır esp li modül mevcut ve 1 yıla yakın zamandır çalışıyor Zaman zaman bağlantı kopma sorunu yaşasam da ilerde bunları farklı bir formülle kabloluya çevirecegim

By_tozi

Üye
Hocam elinize sağlık Zaten anlatımınızdan tahmin ettim Elbette bu bir tercih meselesi Dediğim gibi benim temel felsefem baştan beri mümkün oldugunca wifi ve RF den uzak durmak Ki şu an sistemde sizinki ile aynı mantıkla çalışan ve ambians led aydınlatmaları kontrol ettim 11 adet de broadlink hazır esp li modül mevcut ve 1 yıla yakın zamandır çalışıyor Zaman zaman bağlantı kopma sorunu yaşasam da ilerde bunları farklı bir formülle kabloluya çevirecegim
@alponero Tabiki de seçim sizindir hocam , kolaylıklar dilerim.Ben sadece fikir vermesi açısından , eğer zarara uğrayacaksanız da erken uyarı mahiyetinde tavsiye olsun maksatlı ..kim bilir belki de sizinki daha kapsamlı ve mantıklıdır ..bilgiden zarar gelmez , kolaylıklar dilerim

dante

Üye
Arkadaşlar aşağıdaki homeasistant sistemi belki size fikir verebilir. Saygılarımla.

homeasistant sistemi 1.jpg
homeasistant sistemi 2.jpg
homeasistant sistemi 3.jpg
homeasistant sistemi 4.jpg

alponero

Üye
Sistem tercihini ben domticz den yana kullandım donanım bilgim fena sayılmaZ ama yazılımda başlangıç seviyesindeyim Yazılım desteği aldığım ve aynı sistemi kullanan bir arkadaşım var Bu yüzden domoticz tercih ettim. Benim de hedefim ipad üzerinden sizinki gibi şu şekilde sistem kontrolü

ipad kontrol sistemi.jpg

deadache

Üye
Domoticz çok fazla destek sunuyor ayrıca dokunmatik (nextion) enranlarada kolay aktarılıyor yine json sayesinde android uygulamayada kolay aktarılıyor ayrıca mqtt destegide güzel ve tabiki veri saklama analiz desteği Esp ve domoticz çok kolay ve her destek sunuluyor Mqtt nod-red de önerebilirim