Arduino belirli bir süreden sonra takılıyor?

arduinoman

Üye
Yıllardır PIC ve Arduino için yazılım geliştiriyorum. Son zamanlarda yaşadığım bir sorunu benden başka yaşayan olup olmadığını merak ettiğim için soruyorum: Şimdi elimizde 30 adet Arduino Pro Mini var. Bunlardan 17 tanesi 5 Volt 16 Mhz versiyonu, 3.3 volt ile çalışıyor. 13 tanesi ise 3.3 Volt 8 Mhz versiyonu. Bunlar da 3.3 V ile çalışıyor. Aynı koşulda, aynı işi yapıyorlar. Atılan yazılım aynı. 5 V Arduino'lar belki de 1-1.5 yıldır 7/24 aynı işi hiç sorun çıkarmadan yapıyorlar.

3.3 Volt olan Arduino'lar belirsiz bir süre boyunca (3 saat - 12 saat) gayet güzel bir şekilde verilen işi yapıyorlar ama daha sonra - WDT kullanıldığı halde - bir çıkmaz döngüye giriyor ve programın herhangi bir yerine takılıp kalıyorlar. Hepsi farklı veya aynı zamanlarda donuyor ve reset atmak dahi işe yaramıyor, gücü kesip vermek gerekiyor. Bu durumu daha önce yaşayan var mı?

aydunus

Üye
Arduino nano benzer bir sorun yaşadım çözüm arıyorum bende

arduinoman

Üye
Şimdi yaptığım araştırmaya göre WDT reset cycle ile ilgili sorun yaşıyoruz gibi duruyor. Yazılan şu: Çinliler Nano ve pro mini yaparken Uno bootloader'ını kullanıyormuş ve bu durum wdt reset gerçekleştiğinde bir loop'ta kalmasına sebep oluyormuş. Doğukan Ülker donma gerçekleştiğinde 13'e bağlı olan led yanıp sönüyor durumda mı oluyor?

arduinoman

Üye
Problem solved: WDT reset geldiğinde bootloader'daki bir hata sebebiyle WDT süresi en kısa süre olan 2 ms'ye ayarlanıyor ve daha setup() devreye giremeden tekrar reset geliyor. 100 ms başlangıç delay süresi ile birlikte (WDT reset vektöründen kaynaklanan 1600 cycle süren bekleyiş) 102 ms'de bir yanıp sönen lediniz oluyor. Tek çare bootloader'ı değiştirmek gibi duruyor.