Arduino bluetooth RC sinyal lambaları hk.

rifatca

Üye
Merhabalar. Arduino bluetooth RC aracım var. Araç sağa ya da sola dönerken sinyal lambalarının yarımşar saniye ile yanıp sönmesini istiyorum. Dönüş komutlarının içerisine delay ile led yakıp söndürürsem süre bitmeden bluetoothtan gelen yeni veriyi okumayacaktır. interrupt ile yapayım desem interrupt pinlerini mesafe ölçmek için kullanıyorum(Araç ileri doğru giderken sürekli mesafe ölçüyor. Duvara toslamadan otomatik olarak duruyor). Nasıl yapabileceğimle ilgili fikriniz var mı?

aphro

Üye
Merhabalar. Arduino bluetooth RC aracım var. Araç sağa ya da sola dönerken sinyal lambalarının yarımşar saniye ile yanıp sönmesini istiyorum. Dönüş komutlarının içerisine delay ile led yakıp söndürürsem süre bitmeden bluetoothtan gelen yeni veriyi okumayacaktır. interrupt ile yapayım desem interrupt pinlerini mesafe ölçmek için kullanıyorum(Araç ileri doğru giderken sürekli mesafe ölçüyor. Duvara toslamadan otomatik olarak duruyor). Nasıl yapabileceğimle ilgili fikriniz var mı?
Millis ile yapacaksınız. Örnekler içindeki blink withouth delay 'i inceleyiniz.

rifatca

Üye
Millis ile yapacaksınız. Örnekler içindeki blink withouth delay 'i inceleyiniz.
milis işimi görmeyecek gibi. Çünkü kod akışı kendi halinde devam ederken aynı zamanda blink sadece araç dönmeye başladığı zaman devreye girmeli ve dönmeyi bıraktığı anda devreden çıkmalı

archell

Üye
milis işimi görmeyecek gibi. Çünkü kod akışı kendi halinde devam ederken aynı zamanda blink sadece araç dönmeye başladığı zaman devreye girmeli ve dönmeyi bıraktığı anda devreden çıkmalı
Arkadaşım flip flop yapabilirsin. Araba tekerlerinin sağ ve sola dönmesiyle flip flop da enerjilendir zaten. Flip flop bir normal arabalarda da kullanılıyor.

Son düzenleme:

rifatca

Üye
Ama şu şekilde olur herhalde. Araç dönmeye başladığında led yak ve motorları dönme pozisyonuna getir. Eğer farklı bir kod gelirse ledi söndür. Dönmek için kod gelirse de bir önceki zamanla karşılaştır. Tamamdır oldu bu iş :)

aphro

Üye
Ama şu şekilde olur herhalde. Araç dönmeye başladığında led yak ve motorları dönme pozisyonuna getir. Eğer farklı bir kod gelirse ledi söndür. Dönmek için kod gelirse de bir önceki zamanla karşılaştır. Tamamdır oldu bu iş :)
yak söndür yerine blink başlat blink durdur (y)

rifatca

Üye
Arkadaşım flip flop yapabilirsin. Araba tekerlerinin sağ ve sola dönmesiyle flip flop da enerjilendir zaten. Flip flop bir normal arabalarda da kullanılıyor.
Araçlarda bildiğim kadarıyla kondansatör kullanılıyor sinyal ve silecek için.

archell

Üye
Araçlarda bildiğim kadarıyla kondansatör kullanılıyor sinyal ve silecek için.
Tamam flip flop devresine baktın mi 2 adet kondansatör var bunları dolup boşalmasıyla yanma sönme oluyor. Kızıl ötesi sensör ve 4 adet röle ile egeli belli bir mesafe ayarlayıp tabi önlü arkalı 2 adet kullan önde engel olur sa geri yönde arakada engel varsa öne hareket eder yani duruma gore ileri yada geri yönde röle tetikleyerek hareket sağlarsın.

berkayeva

Üye
Yanıp söner led alın. Aracın yönlendirmesini ön takım ile yapıyorsanız, öntakım servo/motoruna bağlarsınız. Yönlendirme arka tekerlek motorlarının ters yönde çalışmasıyla gerçekleşiyorsa, bu motorlardan (seri direnç ile) yanıp-söner Led bağlantısı yaparsınız. Böylece en basit şekilde, yazılımsız çözüm üretirsiniz.

NOT: Zor olan basiti bulmaktır.