Arduino lion pili doldurmak ve boşaltmak?

fuxest

Üye
Arkadaşlar lion pil doldurmak ve boşlatmak için aşağıda resimde vereceğim kodu kullanıyorum. 3 volt altına indiği zaman röleyi çek, bir de 4.2 volt üstüne şçıktımı röleyi çek. Şöyle bir sorunum var; Lion pil deşarj olduğunda 3 volt altına iniyor ve röle çekip pilden gelen hattı kesiyor. Ancak pil yüksekten kesildiği zaman 3 volt üstüne çıkıyor ve röle tekrar bırakıyor. Bu arada gidip geliyor anlamadım... Ben şöyle olsun istiyorum. 3 volt altına indiği zaman röle çeksin ve Arduino'yu yeniden başlatana kadar röleyi bırakmasın... Bunu nasıl yaparım?

lionpil.jpg

beyaz

Üye
İf içinde sürekli olarak okuduğun gerilimi sorgulama yaparken bir değişkeni set et. Sonra da o değişkeni hiç resetlemezsen yani "else" kısmını boş bırakırsan sorun çözülür. Başka İf içerisinde de değişkeni kontrol edeceksin.

Senin kodun:
Kod:
İf(readAnalog <=3V) röleÇıkışı =0
Else röleÇıkışı =1
Olması gereken:
Kod:
İf ( readAnalog <=3V) i=0
Kod:
İf( i ==0) röleÇıkışı=0
Else röleÇıkışı =1

fuxest

Üye
İf içinde sürekli olarak okuduğun gerilimi sorgulama yaparken bir değişkeni set et. Sonra da o değişkeni hiç resetlemezsen yani "else" kısmını boş bırakırsan sorun çözülür. Başka İf içerisinde de değişkeni kontrol edeceksin.

Senin kodun:
Kod:
İf(readAnalog <=3V) röleÇıkışı =0
Else röleÇıkışı =1
Olması gereken:
Kod:
İf ( readAnalog <=3V) i=0
Kod:
İf( i ==0) röleÇıkışı=0
Else röleÇıkışı =1
Hocam çok teşekkür ederim :)