Arduino mega pinlerini nasıl çoğaltabilirim?

rifatca

Üye
Öncelikle merhabalar arkadaşlar , size bir sorum olacaktır. Bende arduino mega var. Bu kartın 54 pini var ancak bana 110 tane pin gerekli. Ben bu pinleri nasıl çoğaltırım? Yanı her pin bağımsız olacak . Ben her pini farklı yöneteceğim. Şimdiden teşekkürler ..

sahinbey

Yeni üye
önerin için teşekkürler araştıracağım.
74595, 74164, 74165 gibi entegreler ile istediğin kadar çoğaltırsın. Tam olarak ne yapmak istiyorsun? Sadece çıkış arttıracaksan eğer, en meşhur çözüm 74HC595, Sadece 3 uç ile yüzlerce çıkış kontrol edebilirsin.

rifatca

Üye
74595, 74164, 74165 gibi entegreler ile istediğin kadar çoğaltırsın. Tam olarak ne yapmak istiyorsun? Sadece çıkış arttıracaksan eğer, en meşhur çözüm 74HC595, Sadece 3 uç ile yüzlerce çıkış kontrol edebilirsin.
Bir projemiz var . 81 ile led koyacağız. Keypad den girilen koordinatlara göre ledler yanacak . Örnegin: -12,56 girildiğinde Ankara yanacak 67,-78 girildiğinde hakkari yanacak .

sahinbey

Yeni üye
Bir projemiz var . 81 ile led koyacağız. Keypad den girilen koordinatlara göre ledler yanacak . Örnegin: -12,56 girildiğinde Ankara yanacak 67,-78 girildiğinde hakkari yanacak .
Tamam işte, 74HC595 ile çok kolay oluyor. Arduino Uno ile rahatlıkla çalışır. Benzer birşey yapmıştım bir ara 117 LED bağlıydı.

ozbek

Üye
Pinleri buton olarak mı kullanmayı düşünüyorsun ya da devrede çok buton varsa ona uygun modüller var Pinleri ne amaçla kullanacağını söyleyebilirsen daha çok yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır

rifatca

Üye
Pinleri buton olarak mı kullanmayı düşünüyorsun ya da devrede çok buton varsa ona uygun modüller var Pinleri ne amaçla kullanacağını söyleyebilirsen daha çok yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır
bir projemiz var . 81 ile led koyacağız. Keypad den girilen koordinatlara göre ledler yanacak .

helheim

Yeni üye
16 tane de analog pin var, analog pinleri digitalWrite komutuyla dijital gibi kullanabilirsiniz