Arduino ses sensörü nasıl kullanılır?

semir

Üye
Arduino ve ses sensörü ile 2 tane ışığı alkış ile yakıp söndüren proje yapacaktım fakat odamda müzik dinlerden bile tetiklenip devreyi açıp kapattığını gördüm. Kod yazılımı ile bu problem çözülebilir mi neyi eksik düşünüyorum? Yoksa böyle bir proje pratikte çöp mü? Bu sensör ve röle ile başka neler yapılabilir?

semantic

Yeni üye
Sen şuanda herhangi bir ses sinyalinin genliği belirli seviyenin üstündeyse çıkış verdiriyorsun. Öncelikle alkış ile kontrol etmek istiyorsan. Alkış sesinin frekans aralığını bulman lazım. Sonra ses sinyalini filtre etmen lazım bulduğun aralığa göre.

semir

Üye
Sen şuanda herhangi bir ses sinyalinin genliği belirli seviyenin üstündeyse çıkış verdiriyorsun. Öncelikle alkış ile kontrol etmek istiyorsan. Alkış sesinin frekans aralığını bulman lazım. Sonra ses sinyalini filtre etmen lazım bulduğun aralığa göre.
Bendeki mikrofon kartı sadece şiddetini ölçüyor diye biliyorum. Eğer frekansını da algılayabiliyorsa, dinlediğim müzikte de ayaladığım frekansı yakalarsa yine tetiklenmez mi?

semantic

Yeni üye
Bendeki şöyle bir mikrofon kartı sadece şiddetini ölçüyor diye biliyorum. Eğer frekansını da algılayabiliyorsa, dinlediğim müzikte de ayaladığım frekansı yakalarsa yine tetiklenmez mi?
@semir hocam bunun içinde basit 1 tane opamp var. Ses sinyalinin genliğini yükseltip yolluyordur. Daha önce kullanmadım ama tipine bakılırsa öyle. Sen yükselilerek gelen ses sinyalini yine opamplar ile alkış sesinin frekansına göre filtre edip sonra arduinoya yollaman gerek