Arduino uno klon tasarlayıp satmak için uygun mu?

kahraman

Üye
Örneğin arduino ve uyumlu sensör, röle, motor, Bluetooth vs gibi cihazlarla bir sistem kurduk diyelim. Bu sistemi ücret karşılığında satacağız. Ama bu sistemin ilerleyen zamanlarda doğru düzgün çalışıp çalışmayacağından emin olmamız lazım. Ne gibi durumlarda test etmek, en az kaç saat besleme gerilimi üzerinde bırakmak, aç-kapa sayıları vs . Tabi deneme süreleri ve projenin işlevine göre test çeşitleri değişkenlik gösterir. Genel olarak nelere dikkat etmek lazım? Arduino uno klon birşeyler tasarlayıp satmak için uygun mu? Saygılarımla.

Son düzenleme:

gelsene33

Üye
Buna benzer bir iş yapmıştım ama herşey deneysel olarak denenmişti Yaptığınız sistemde mekanik varsa buton sınır anahtarı pinomatik valf vb bu gibi ekipmanlar daha önce güvenirliliği kanıtlanmış başka bir sistem tarafından mesala plc gibi gerek elektriksel kuvvet çalışma voltaj toleranslarınıza göre volt uygulanarak sistem karakteristiği takip edilip kaydedilir Buton varsa butona pinomatik kol benzeri yapı ile çalışma ömrü ve sistemin buton basıldığında tepki verme si takip edilir ortaya sistemde kullanılan elemanların ve sistemin performansı çıkar

kahraman

Üye
Buna benzer bir iş yapmıştım ama herşey deneysel olarak denenmişti Yaptığınız sistemde mekanik varsa buton sınır anahtarı pinomatik valf vb bu gibi ekipmanlar daha önce güvenirliliği kanıtlanmış başka bir sistem tarafından mesala plc gibi gerek elektriksel kuvvet çalışma voltaj toleranslarınıza göre volt uygulanarak sistem karakteristiği takip edilip kaydedilir Buton varsa butona pinomatik kol benzeri yapı ile çalışma ömrü ve sistemin buton basıldığında tepki verme si takip edilir ortaya sistemde kullanılan elemanların ve sistemin performansı çıkar
@gelsene33 arduino uno klon üzerinden gidersek bunun projelerde sabit eleman olduğunu kabul edelim. Bu kartın verimliliği ve ömrü nedir ? Tabi bu soru tecrübe edilerek cevaplanacak bir soru. Bu konuyu açmamın nedeni baya geniş bir kesim bu kartla tasarım yapıp videolar çekip internetde çalıştırdığı video paylaşıyor. Ama verimliliğinden bahseden pek yok.

evranos

Üye
Şimdi birileri gelip picle plc ile yap Arduino çabuk bozulur demeden ufak bir anektot bırakayım. Piyasadaki reprap 3d yazıcıların çoğunluğu klon Arduino mega+ramps ile yapılmıştır. Ve genelde diğer malzemeler de en ucuzundan kullanılmıştır. Ama arduinodan kaynaklı pek problem yaşanmaz. Evimdeki iki yazıcıdan birisi Arduino diğeri MKS kartlı hatta elimin altında ucuzundan pahalısına çok yazıcı var . Yıllardır hepsi aynı işlemci performansı ile çalışıyor yani arduinonun diğer kartlardan bir eksisi olmadı. Voltaj regülatörü yanması dışında Arduino hatası görmedim. O da benim yazıcıda değil guruptan yananlar oldu kim bilir nasıl yaktılar.

kahraman

Üye
Şimdi birileri gelip picle plc ile yap Arduino çabuk bozulur demeden ufak bir anektot bırakayım. Piyasadaki reprap 3d yazıcıların çoğunluğu klon Arduino mega+ramps ile yapılmıştır. Ve genelde diğer malzemeler de en ucuzundan kullanılmıştır. Ama arduinodan kaynaklı pek problem yaşanmaz. Evimdeki iki yazıcıdan birisi Arduino diğeri MKS kartlı hatta elimin altında ucuzundan pahalısına çok yazıcı var . Yıllardır hepsi aynı işlemci performansı ile çalışıyor yani arduinonun diğer kartlardan bir eksisi olmadı. Voltaj regülatörü yanması dışında Arduino hatası görmedim. O da benim yazıcıda değil guruptan yananlar oldu kim bilir nasıl yaktılar.
@evranos vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler

fuxest

Üye
çok fazla bilgim olmamakla beraber ilk olarak arduinoya kesinlikle ekranlama yapılması kanatindeyim

explopix

Üye
Yıllardır endüstriyel tasarım yaparım gerek atmel gerek microchip hiç bir sorun yaşamadım yani şu klon arjinal muhabbetinden bi vazgeçmek lazım üzerindeki denetleyici standart hoş çinde klonları satılmıyor mu evet satılıyor her ürünün ama bem pek sorun yaşamadım hatta 4 senedir şirketimde 7/24 çalışan sistemlerim var saat gibi çalışıyor hepsi. Önemli olan kod'un ve devren bunlarda problem varsa zaten illaki bir yerde problem yaşarsın.

kahraman

Üye
Yıllardır endüstriyel tasarım yaparım gerek atmel gerek microchip hiç bir sorun yaşamadım yani şu klon arjinal muhabbetinden bi vazgeçmek lazım üzerindeki denetleyici standart hoş çinde klonları satılmıyor mu evet satılıyor her ürünün ama bem pek sorun yaşamadım hatta 4 senedir şirketimde 7/24 çalışan sistemlerim var saat gibi çalışıyor hepsi. Önemli olan kod'un ve devren bunlarda problem varsa zaten illaki bir yerde problem yaşarsın.
@explopix öncelikle tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben 17 yıllık elektrik teknikeriyim halen özel bir firmada çalışıyorum. A.G. - O.G. sistemleri - trafo - kompanzasyon - dalgıç pompa hemen hemen çoğu dalda tecrübeliyim. 90 lı yılların sonlarında hobi olarak elektronik ile uğraşıyordum
Tabi ozamanlar imkansızlıklar vardı. Aradığımız malzemeleri bulamazdık ve yapmak isteyipte yapmadığımız çok devre oldu. Ben yaklaşık 17 sene bu işlerle ilgilenmedim. Arduino ile yeni tanıştım kendim seçtiğim malzemelerden bi set oluşturup aldım gayet kullanışlı. Aslında hayalimdeki ürün hatta geldiği gün basit bi uygulama yaptım.Zaten elektronik malzemelere yabancı da değilim. Sadece merak ettim ürünün sağlamlığını yoksa profesyonel değilim. Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Arduino'nun üzerindeki Atmega328 entegresi kendisini kanıtlamış fakat çevre elemanları ( kullanılan kondansatörler, pinlerin bağlandığı soketler vb..) hep prototip amaçlı tasarlandığı ve klonların da kalitesizleri olabileceğinden dolayı direkt olarak ticari bir üründe Arduino olarak kullanmak sorunlu olacaktır. Ama devreyi tasarladıktan sonra atmega işlemciyi gerekli kaliteli çevre elemanları ve izolasyonlarla desteklerseniz ticari olarak da kullanılabilir. Zaten bir sürü beyaz eşyanın kontrol kartlarına baktığınızda atmega işlemciler mevcut. Birinci linkte neden kullanılamayacağı hakkında fikirler var, ikinci linkte ise yasal durum bilgisi var.

https://www.quora.com/Why-isnt-Arduino-used-much-in-commercial-products
Can Arduino be used in commercial products?