Arduino USB paralel bağlantı?

maksut

Üye
Merhaba elimde bir rezistans teli var ve bunu 2 tane usb çıkışından besleyerek 100 dereceyi aştırmam lazım (yaklaşık 200-300 derece arası) usbleri paralel bağlarsam mı daha güçlü olur seri mi?

persprensi

Üye
usb den bunu yapamazsın , usb portu 5 volt , 0.5 amper alırsın, hariçi bir adaptör kullanmanı öneririm

maksut

Üye
usb den bunu yapamazsın , usb portu 5 volt , 0.5 amper alırsın, hariçi bir adaptör kullanmanı öneririm
harici 5 volt 2 amper bir adaptör kullandım ve 100 dereceye bile yaklaşmadı ama belki seri bağlayarak 10 voltta daha iyi bir sonuç elde edebilirim diye düşündüm bu arada powerbank kullanacağım için bazıları 2 amper bazıları daha yüksek akım veriyor

ozbek

Üye
Aynı adaptörü kullanarak lehim yapıyorum. Rezistansın çapı ve uzunluğunu dikkate alarak yapacağın bir hesapla 200-300C olacaktır.

electronic

Üye
100 derece sıcaklık birimidir. 100°C sıcaklığa ne sürede çıkmayı ve ne kadar kütle deki maddeyi 100°C'ye çıkarmayı düşünüyorsunuz? Bu bilgiden sonra gerekli enerjiyi sonra zaman faktörü ile gerekli gücü hesaplar basit bir birim çevirme ile kaç amper akım ihtiyacınız olduğunu hesaplar, buradan ısıtıcının direncini hesaplarsınız. Sonra hesapladığınız direnç ve güç değerine göre ısıtıcı telin çağını (kesit) ve boyunu hesaplarsınız. Son olarak bu ısıtıcıya besleyeceğiniz kaynağın elektriksel değerlerini (akım ve gerilim) hesaplarsınız. Sonra da akım ve gerilim göre güç kaynağı seçimi yaparsınız.