Arduino'yu belirtilen değere göre çalıştırmak?

sirince

Yeni üye
Selamün aleyküm arkadaşlar Arduino ile ilgili takıldığım bir yeri sormak istiyorum , şimdi ben değişken bir analog sinyal okutup bir butona bastığım zaman arduinonun o anki analog sinyali kaydedip , sonraki kodların o belirlenen değere göre çalışmasını istiyorum işte o anki değeri nasıl hangi kodlarla sabitleyebilirim ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

Örnek: Okunan değer 743 butona bastım ve kodlar 743 değerine göre çalışmaya başladı

sync

Üye
Hocam analogRead ile okuduğunuz analog sinyali bir sabit int veya double değişkene atayın ardından kendi kod bloğunuzda istediğiniz yerde kullanın.. İyi çalışmalar.. Kolay gelsin

Düzeltme: sabit bir değişkene değil değişebilir bir değişken olarak atayın

sirince

Yeni üye
Hocam analogRead ile okuduğunuz analog sinyali bir sabit int veya double değişkene atayın ardından kendi kod bloğunuzda istediğiniz yerde kullanın.. İyi çalışmalar.. Kolay gelsin

Düzeltme: sabit bir değişkene değil değişebilir bir değişken olarak atayın
Yorumunuz için teşekkürler Ufak bir örnek verebilirmisiniz acaba , bu işlere yeni başlıyorum da , değişken falan tamam ama şu butona basınca o anki değeri değişkene atama nasıl olur

sync

Üye
Yorumunuz için teşekkürler Ufak bir örnek verebilirmisiniz acaba , bu işlere yeni başlıyorum da , değişken falan tamam ama şu butona basınca o anki değeri değişkene atama nasıl olur
Değişken derken herhangi bir ihtiyacınız olan variable türü örnek vermek gerekirse; int okunan=analogRead(A0); Bu okuduğunuz değeri int biçiminde bir değere atamış oldunuz. Ardından örnek bir kod bloğu yazıyorum,
Kod:
İnt x= 10/okunan;
İnt y= 20/okunan;
İnt z=x+y;
Serial.print(“Sonuç= “);
Serial.println(z);
En son okuduğunuz değeri bu şekilde aksi bir durum olmadığı halde kodunuzda istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.. umarım anlatabilmişimdir. Her butona bastığınız zaman 10 ve 20 sayılarını okuduğunuz değere bölersiniz ve sonuçlar o şekilde ekrana yansıtılır..