Arduino'yu santrale bağlayıp işlem yaptırmak?

explopix

Üye
İyi günler, ofisimizde kullandığımız bir karel santral var, bir iç hattı boşta, ben bu iç hattı bir arduinoya bağlayıp arama geldiğinde, Dış kapıyı açtırmak istiyorum (selenoid kilit ile). Kapıdaki düzenek hazır, halihazırda rfid kart ile giriş yapıyoruz. Onunda arduino ile hazırladım ve 1 yılı aşkındır kullanıyorum. Ben bir gelen olduğunda telefonla tuşlayarak içeriden açmaya çalışıyorum. Telefonlarda Voltaj bildiğim kadarıyla AC ve hat çalmıyorken düşük bir voltaj, çaldığında ise yüksek bir voltaj geliyor. Bunu nasıl yakalarım. Teşekkürler.

By_tozi

Üye
Telefon rolesi satın alabilirsin. Hala satılıyor mu bilmiyorum kendin yapmak istersen tel hattına 1 mf seri kondansatör bağlayıp bu gondansatörün çıkışında voltajı dç ye çevir ve bununla role çalıştır normalde hatta dc geliyor çaldığında ise aç geliyor sen bu aç voltajı kondansatörle suzup tekrar dc çevirip role çalıştırabilirsin Namazlarımızı aksatmayın hayırlı günler.

berkayeva

Üye
Sadece arama yapıldığında kapı açtıracaksanız kolay. Arama yapılıp arkasından bir tuş kombinasyonu gerekiyorsa biraz daha zor olur. İlk seçenek için hatta bir voltmetre bağlayın. Arama anında 40-70V AC okumanız gerekiyor. Bu voltajı direnç ve kondansatör yardımıyla düşürüp çıkışına uygun voltajda röle bağlayıp isteğiniz gibi kullanabilirsiniz. Başka bir projede kullanmak üzere AC 110/220 ile çalışan bir röle bulmuştum. Kartal otomasyondan almıştım. Sadece bir röle ve belki bir kaç direnç ile halledebilirsiniz. Kolay gelsin.

explopix

Üye
Sadece arama yapıldığında kapı açtıracaksanız kolay. Arama yapılıp arkasından bir tuş kombinasyonu gerekiyorsa biraz daha zor olur. İlk seçenek için hatta bir voltmetre bağlayın. Arama anında 40-70V AC okumanız gerekiyor. Bu voltajı direnç ve kondansatör yardımıyla düşürüp çıkışına uygun voltajda röle bağlayıp isteğiniz gibi kullanabilirsiniz. Başka bir projede kullanmak üzere AC 110/220 ile çalışan bir röle bulmuştum. Kartal otomasyondan almıştım. Sadece bir röle ve belki bir kaç direnç ile halledebilirsiniz. Kolay gelsin.
@berkayeva hocam çıkışta röleden ziyade bu voltajı arduinoyla okuyabilirmiyim, zira kapıda zaten röle bağlı rfid sistem için, bunu okursam diğer arduinoya kapıyıaç desem yetecek. Ac yi köprü diyot ile dc ye çevirip birkaç direnç ile okunabilir mi

berkayeva

Üye
@berkayeva hocam çıkışta röleden ziyade bu voltajı arduinoyla okuyabilirmiyim, zira kapıda zaten röle bağlı rfid sistem için, bunu okursam diğer arduinoya kapıyıaç desem yetecek. Ac yi köprü diyot ile dc ye çevirip birkaç direnç ile okunabilir mi
@explopix birkaç direnç ve kondansatör ile bir optokuplör bağlayın. Zil sesi için gelen yüksek voltaj optik bağlayıcının ledini yakar. Optik bağlayıcının diğer kısımından (foto diyot/fototransistör) arama geldiğini arduinoya bildirebilirsiniz.

butti

Üye
Soruda mantık hatası var galiba yada ben anlamadım.santralinizin kapı açma için zaten dahili rölesi var. Santral kapasitesine ğöre 29 151 yada 191 tuşlanarak kapıyı açabilirsiniz .

explopix

Üye
Soruda mantık hatası var galiba yada ben anlamadım.santralinizin kapı açma için zaten dahili rölesi var. Santral kapasitesine ğöre 29 151 yada 191 tuşlanarak kapıyı açabilirsiniz .
hocam teşekkürler gereken bilgiye ulaştım. Aslında santral kapı arası uzak ve katlar olmasa çok ta basitmiş. Ama kablo çekmem zor. Bu portu okuyarak ofisin wifisi üzerinden 2 arduinoyu haberleştirerek halletmeye çalışacağım. Tekrar teşekkürler.

cello

Üye
Daha basit yöntemide var ben araç kumandası kullanarak yaptım kapının üzerinde mevcut otomata bağladım uzaktan kumanda ile içeriden veya dışardan açabilirsin daha pratik ve daha hızlı olur düşüncesindeyim.

Moderatör tarafında düzenlendi: