Ardunio ile cwd556 step motor sürücüsü çalışır mı?

husmen95

Üye
Ardunio ile cwd556 step motor sürücüsünü çalıştırabilir miyim? Çalışırsa nasıl çalıştırabilirim? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

step motor.jpg

cakirkeyif

Üye
Pulse (+) ucunu direkt olarak porta bağla. Pulse (-) ucunu GND ye bağla. Sonra portu 1ms beklemeli olarak önce high sonra low yap motor dönecektir...

Port HIGH
DELAY 1ms
Port LOW
DELAY 1ms

Şeklinde bir dondöngüde tutarsan motor dönecektir. For kullanırsan motorun gidecegi adım sayısını kontrol edebilirsin.

caglarturk

Üye
Pulse (+) ucunu direkt olarak porta bağla. Pulse (-) ucunu GND ye bağla. Sonra portu 1ms beklemeli olarak önce high sonra low yap motor dönecektir...

Port HIGH
DELAY 1ms
Port LOW
DELAY 1ms

Şeklinde bir dondöngüde tutarsan motor dönecektir. For kullanırsan motorun gidecegi adım sayısını kontrol edebilirsin.
başarılı açıklama olmuş ilave olarak step motor uçları önemli bir de motor dönme hızları var dip siviçlerde 800-1200 gibi hatırlıyorum burdan da hızını ayarlıyorsun bir de amper ayarı vardı sanırım

cokardes

Üye
Surucu inputlari 5v ise direkt arduinoya baglayip surebilirsin bizimki gibi 24v ise araya transistorlu yukseltec yapman gerekir yada udn298x serisi bir entegre ile cok kolay yapabilirsin. Program zaten verilmis

creepylord

Üye
Sürücünün içini açın. Pul dir ve ena portlarında optokuplör varsa eğer direk arduino pinleriyle sürün. Yoksa araya optokuplör koyarak sürün. A4988 gibi sürücüleri nasıl sürüyorsanız öyle sürülür. Bir arkadaşım için test devresi hazırlamıştım nano ile iki adet bu sürücüyü aynı anda sürüyorduk. Karmaşık birşeyi yok. Test programını paylaşırım isterseniz.