Attiny13a reset pini?

hasancan

Üye
Herkese merhabalar. Attiny13a pu da reset pinini io olarak kullanabiliyor muyuz?

alponero

Üye
Kullanırsınız. Bir ara okuduydum, 12v darbe kullanılarak pin durumu reset ve io arası değişebiliyor. Buna özel programlayıcı yapmakla ilgili bir yabancı video da vardı, bulursam link atarım. Bu programlayıcı program atarken pini reset'e çeviriyor, program yüklenince de tekrar io'ya çeviriyor. Orijinal devre harici bir 12v küçük kumanda pili kullanıyordu, videoyu çeken onu iptal edip bir 5v-12v çevirici ilave etmişti hatta.

arduinoman

Üye
@alponero tiny13a da datasheette yazana göre usb desteği yok ancak tiny85 de var direkt olarak usb den programlayabiliyorsunuz ancak şu linkteki gibi kartler görüyorumbu kartların şematiğine baktığımda usb d+ ve d- pinleri tiny85 datasheetinde gösterilen usb pinlerine bğlanmış ancak tiny13a da bu pinler olmamasına rağmen buradaki linkte geliştirme kartı olarak geçiyor.

alponero

Üye
@arduinoman İyi denk gelmiş. Ben de bir ara bir projemde ATtiny85 kullanmıştım, o iş için araştırma yaparken denk geldiğim bilgiler oldu. Benim ekstra bir IO bacağına ihtiyacım yoktu, o yüzden pin çevirme işini yüzeysel geçmiştim, aklımda çok detay kalmamış. Ama o proje sayesinde ATtiny85'i Arduino IDE'ye nasıl tanıtacağımı öğrenmiştim. Proje bir yan proje de doğurdu, baktım ki ATtiny85 kullanan bir geliştirme kartı yok, ben de kendi geliştirme kartımı yaptım. Resim atarım birazdan.

arduinoman

Üye
@arduinoman İyi denk gelmiş. Ben de bir ara bir projemde ATtiny85 kullanmıştım, o iş için araştırma yaparken denk geldiğim bilgiler oldu. Benim ekstra bir IO bacağına ihtiyacım yoktu, o yüzden pin çevirme işini yüzeysel geçmiştim, aklımda çok detay kalmamış. Ama o proje sayesinde ATtiny85'i Arduino IDE'ye nasıl tanıtacağımı öğrenmiştim. Proje bir yan proje de doğurdu, baktım ki ATtiny85 kullanan bir geliştirme kartı yok, ben de kendi geliştirme kartımı yaptım. Resim atarım birazdan.
bende tiny85 kullacağım bi proje için tiny 85 leri sipariş verdim ardından tesadüfen bi lamba sensörü kartında tiny13a gördüm hemen söktüm aldım kendi geliştirme kartımı yaptım bende kargolar çinden gelene kadar tiny13 a ile baya bi yol alırım zaten kullanacağım iki denetleyicidede ortak olarak mevcut pinler aynı rahatlıkla pcb tasarımınada başlayabilirim, bu arada buda benim geliştirme kartım

tiny85.jpg

arduinoman

Üye
acaba bu tiny85 lerde bulunan usb arayüzü tiny13 a lardasa bulunuyormu?

alponero

Üye
acaba bu tiny85 lerde bulunan usb arayüzü tiny13 a lardasa bulunuyormu?
Ben Arduino UNO shield gibi yaptım. Programlamak için en kolayı UNO'ya Arduino as ISP yükleyip bunu da üstüne takmak. Program yüklendikten sonra gücü Arduino UNO'dan almaya devam ederek geliştirme kartı olarak çalışabiliyor, veya söküp USB veya adaptör fişinden beslemek mümkün. Kendi üzerinde 5V ve 3.3V regülatörleri de var.

Bu başka bir şey. Benzer bir mini kart da sparkfun'da var, ben de merak edip aldım. Yerleşik USB desteği olmadığı için adamlar PC tarafına ek bir sürücü yazılım yapmışlar. Sparkfun'ın bu kart için yazdığı bir Arduino IDE kart tanımı da var. Sürücü yazılımı PC'ye kuruyorsun, kart tanımını da IDE'ye kuruyorsun, normal kodunu yazıyorsun ama kartı USB'ye takmıyorsun. Bu vaziyette upload'ı tıkladığında derleme bitip AVRdude çalışmadan önce bu sürücü devreye giriyor ve kartı şimdi tak diyor. Kart bu sürücü tarafından tesbit edilince yazılım bir takım şeyler çalıştırıyor ve sonra AVRdude'u serbest bırakıyor ve yükleme gerçekleşiyor. Yükleme biter bitmez de kartı sökmesen bile port bağlantısı kesiliyor. Yani serial monitör falan çalışmıyor. Kartın üstünde hiçbir USB-seri çevirici falan yok, herşey yazılımsal gerçekleşiyor ve bu iş için kullanılacak ATtiny'in üzerinde de sparkfun'ın özel bir bootloaderı olması lazım. Herhangi bir ATtiny çalışmıyor.

sparkfun.jpg

Sparkfun dediğim sanırım zaten DigiSpark.

arduinoman

Üye
peki tiny85 in bootladerını tiny13a ya kursak ve aynı devreyi ayno sürücüyü kursak programlayamazmıyız direkt usb den. zaten serial monitöre falan ihtiyacım yok benim amacım daha pratik ve seri bi şekilde programlayabilmek sadece

alponero

Üye
ATtiny'lerin hiç birinde donanımsal olarak seri veya USB desteği kesinlikle yok. Yazılımsal çözümler var bunlar gibi, onlar da özel bootloader gerektiriyor. Genel kullanıma uygun görmedim ben bu kartları. Olur eminim, sonuçta bendeki de orijinal DigiSpark değil, çin kopyası. Demek ki oluyor. Bootloader da zaten minicik olan program hafızasından bir kısmı götürüyor olmalı.