Denetleyici kartta olmasını istediğiniz özellikler?

selimcem

Üye
Arkadaşlar merhaba bir kart tasarlamaya çalışıyorum ama tabi kullanıcı olarak sizinde görüşleriniz benim için önemli bu görüşlerinize göre tasarıma yön vereceğim suan taslağı oluşturdum... Tasarım için atmega2560 i düşündüm ve ds1308 rtc+eeprom+sdcard reader+bluetooth+3amper step up regülatör u adapte ettim... Dikkat ederseniz bu kartta usb-ttl converter yok kullandığım bluetooth chip inde bulunan usb-ttl converteri atmega2560 i programlamak için kullanıyorum tabi bu aynı zamanda mobil olarakta bluetooth üzerinden programlayabileceğiniz anlamına geliyor..

Soru şu; siz bu kartı almak isterseniz başka ne ararsınız bu kartta dc/step motor sürücü, ethernet vb.gibi şimdiden yorum yapan herkese teşekkürler...

kart1.jpg

kart2.jpg

kart3.jpg

rumuzyok

Üye
Anahtarlama yapabileceğimiz transistör veya röle olsa üzerinde fena olmazdı(ac220) veya bunun için shield yapmanızı isterdim.

sancaktar

Yeni üye
Özel kart tasarlayabilirmisin makul fiyatlara 100 liraya mesala eğer kart benim sektörümde tutarsa aynı karttan 250 den fazla isteyebilirim.

sirsasenka

Üye
İyi güzel ama şöyle bir durum var ide programına bluetooth olarak nasıl tanıtacaksın yeni bir driver yazman gerekiyor. İçindeki bootloader arduino mu atmel mi ?

selimcem

Üye
İyi güzel ama şöyle bir durum var ide programına bluetooth olarak nasıl tanıtacaksın yeni bir driver yazman gerekiyor. İçindeki bootloader arduino mu atmel mi ?
ide programın onu port olarak görecek detaylı bir şekilde nasıl olacağını anlatacağım ı iş bende...

tolstoy

Üye
3 adet UART var 1 veya 2 tanesine RS232 transceiver koyabilirsiniz. I2C bus için de bi-directional buffer iyi olur. Küçük bir prototyping alanı olabilir. Sadece bootloader aracılığı ile program yüklemek yeterli değil. Profesyoneller için debug portu ayrı ve standart bir header 'da olmalı. Wave dosyalarını çalabilen ya da sinyal üretmek için kullanılabilecek seri ya da paralel bir DAC, IR alıcı göz için hazırlık, LM35 ya da benzeri analog bir sıcaklık sensörü için hazırlık bunun yanı sıra DS1820 ya da DS18B20 onewire bus için hazırlık olabilir. Bunlar PCB üzerinde çok az yer kaplayan komponentler. Board ya all-in-one olmalı ya da arduino gibi modüller aracılığıyla genişleyen modüler bir yapısı olmalı. Madem bazı ürünleri board üzerine aldınız entegrasyonu tamamlayın. Test ledleri ve butonları ayrıca reset butonu da olmalı.

selimcem

Üye
3 adet UART var 1 veya 2 tanesine RS232 transceiver koyabilirsiniz. I2C bus için de bi-directional buffer iyi olur. Küçük bir prototyping alanı olabilir. Sadece bootloader aracılığı ile program yüklemek yeterli değil. Profesyoneller için debug portu ayrı ve standart bir header 'da olmalı. Wave dosyalarını çalabilen ya da sinyal üretmek için kullanılabilecek seri ya da paralel bir DAC, IR alıcı göz için hazırlık, LM35 ya da benzeri analog bir sıcaklık sensörü için hazırlık bunun yanı sıra DS1820 ya da DS18B20 onewire bus için hazırlık olabilir. Bunlar PCB üzerinde çok az yer kaplayan komponentler. Board ya all-in-one olmalı ya da arduino gibi modüller aracılığıyla genişleyen modüler bir yapısı olmalı. Madem bazı ürünleri board üzerine aldınız entegrasyonu tamamlayın. Test ledleri ve butonları ayrıca reset butonu da olmalı.
Uart konusu evet hem ufak komponent hem gerekli olabilir bunu düşüneyim i2c ara bellek ne kadar gerekli olabilir tam olarak bilmiyorum ama bir level shifter koyabilirim bu taslak olduğundan deduğunız gibi o debug portu var ds18b20 de koyabilirim ama prototype alanı ve wave daç biraz sıkıntı gibi yer yönünden ir receiver da iyi fikir notumu aldım teskkürler...

tolstoy

Üye
Uart konusu evet hem ufak komponent hem gerekli olabilir bunu düşüneyim i2c ara bellek ne kadar gerekli olabilir tam olarak bilmiyorum ama bir level shifter koyabilirim bu taslak olduğundan deduğunız gibi o debug portu var ds18b20 de koyabilirim ama prototype alanı ve wave daç biraz sıkıntı gibi yer yönünden ir receiver da iyi fikir notumu aldım teskkürler...
Ahmet Bey arabellek değil. Sadece I2C üzerinden haberleşen çok fazla çözüm mevcut. Bus üzerine 2-3 taneden fazla aygıt bağlandığı zaman yüklemeyi azaltacak çift yönlü tampon. P82B96 veya benzeri.

Tural

Yeni üye
kartı tam incelemedim fakat sd kart kısmı güzel olmuş . Onun dışında mutlaka olması gereken şeyler seri port kesin ve kesin olmalı , RS485 ramdışk , mümkünse nand olabilir. Şöyle düşünün biz kart üretimide yapıyoruz yazılımcıyız. Senin tasarladığın yazıllı beğenmiyoruz kendimiz kart içine istediğimiz şeylere müdahale edebilmeliyiz . seri port şart..

selimcem

Üye
kartı tam incelemedim fakat sd kart kısmı güzel olmuş . Onun dışında mutlaka olması gereken şeyler seri port kesin ve kesin olmalı , RS485 ramdışk , mümkünse nand olabilir. Şöyle düşünün biz kart üretimide yapıyoruz yazılımcıyız. Senin tasarladığın yazıllı beğenmiyoruz kendimiz kart içine istediğimiz şeylere müdahale edebilmeliyiz . seri port şart..
Atakan mrhb kartı tam incelemedin galiba zaten programlanabilir ble+usb eeprom var ama kapasite artırılabilir 3v3 ve 5v çıkışlar var zaten

Tural

Yeni üye
Atakan mrhb kartı tam incelemedin galiba zaten programlanabilir ble+usb eeprom var ama kapasite artırılabilir 3v3 ve 5v çıkışlar var zaten
3.3 ve 5v ,için ortada referans nokta olusturmanı dedim kartın tam ortasında olabilir çünkü bazen bu referans noktalarında kartın yanmıs noktaları belirleniyor. aynı sekilde kartın çercevesine komple grnd yapılabilir

selimcem

Üye
3.3 ve 5v ,için ortada referans nokta olusturmanı dedim kartın tam ortasında olabilir çünkü bazen bu referans noktalarında kartın yanmıs noktaları belirleniyor. aynı sekilde kartın çercevesine komple grnd yapılabilir
Teşekkürler @Tural ama o kadar amatör değilim ben bu kartı alırsanız üzerinde ne olmasını isterseniz anlamında paylaştım yinede teşekkürler...

darkman34

Üye
Kart üzerinde ekstralar için yer olsun. Yeterince fazla sayıda farklı konfigürasyon olsun. Kim, neye ihtiyacı varsa onu alsın. Tek PCB çok özellik

cakirkeyif

Üye
Kart güzel tebrikler ama bence herşeyi bir kart yerine modül gibi yapabilr sin. Ana kart olarak bluetooth ve esp12 ve nrf24 koyabilir sin . Onun dışındaki leri istenildiğin de eklenebilir olabilir tek kendin için yapıyorsan hepsi bütün olabilir de ticari için bence çok fazla şeye gerek yok kart üzerinde herkez o özellikleri kullanmayabilir. İstenildiğin de ek modül ile ekleyerek isteği işlemi yapabilir. LED sürücü motor sürücü rf alıcı verici ekran joystick olabilir role olabilir gibi şeyler tabiki fikir bu sadece iyi çalışmalar

dante

Üye
Kart üzerinde olmazsa olmazlar:
1 adet RTC
1 adet USB (CDC ve/veya HID destekli)
1 adet RS232
1 adet RS485
1 adet dahili sıcaklık ölçer. DS18B20 vb. tercihen OW
1 adet yüksek yoğunluklu seri flaş eeprom (AT45DB641)
1 adet yüksek yoğunluklu seri NVRAM (23LCV1024)
1 adet SD kart soketi
I2C üzerinden haberleşen yüksek sayıda çevre biriminin sisteme entegrasyonunu kolaylaştırıran I2C hat tamponu
Bunların hepsi iyi bir tasarım ile 3-4 cm2 alana konulabilir (konnektörler/soketler hariç)
Ethernet ya da wi-fi ya da bluetooth hatta LoRa kısmı tam bir muamma. Yani bu konudaki ihtiyaçlar çok farklılık gösterebiliyor. Bu çözümler için yaygın olarak kullanılan modüller mevcut. Bunlara uygun soketler barındırılması da düşünülebilir ki elinde bunlardan bolca olanlar için bu durum kartı cazip hale getirir. Her zaman kolaylıkla bulunabilen yani bol ve ucuz modüllere verilen destek kullanıcılar tarafından takdir edilecektir. Bunun dışında bu çözümler için PCB üzerinde yer ayrılması kartı bir miktar büyütecektir ancak topladığı verileri kablosuz olarak uzaklara göndermek isteyenler de, kartı ethernet üzerinden hemen yanıbaşındaki hub'a bağlayıp internet üzerinde bir web sunucu üzerinden servis etmek isteyenler de dertlerine deva bulmuş olurlar. Ancak örneğin ethernet için W5100 ya da ENC28J60 gibi 2 farklı çözümü tercih edenler var. Bunlardan herhangi birisiyle uzun süre çalışmış, çipe ve kütüphanesine hakim, bu konudaki tecrübesini değerlendirmek isteyen kullanıcılar için yine seçenek sunulması açısından bunların modül olarak düşünülmesi daha uygun bir çözüm olabilir. Kart üzerine konulacak bluetooth çözümü için de benzer durum söz konusudur. IOS ile haberleşemeyen bluetooth çözümleri var ve kartta bunların tercih edilmesi durumunda bu kart IOS tabanlı sistemler geliştirmeyi düşünenler için bir seçenek olmaktan çıkacaktır. Hepinize kolay gelsin.