Devre aç/kapa tuşlarını 220V yapmak zorunda mıyız?

tolstoy

Üye
Işıklı düğmeleri devrelerde kullanırken ışığının yanması için 220 volt ile çalışmak zorunda mıyız? Işığın 12v gibi voltlarda yanması için ne yapmalıyız?

uslanmaz

Yeni üye
Işıklı düğmeleri devrelerde kullanırken ışığının yanması için 220 volt ile çalışmak zorunda mıyız? Işığın 12v gibi voltlarda yanması için ne yapmalıyız?
@tolstoy kardeşim bunlar seri üretim alternatif akım 220 v gibi düşün üretilir ve devreden çektiği woltaj ortalaması 0.01 gibi küçük bir rakamdır. Yani 12 v doğru akım bir sistemde içinde ki ışığı yakmak için değiştirmek zorundasın en kolay yolu ile.

valley

Üye
Daha kolayı doğru akım LED'li anahtar yaz Google al kullan

tolstoy

Üye
Daha kolayı doğru akım LED'li anahtar yaz Google al kullan
Kullandığım devrelerde giriş voltajı 12v ile 30v arasında değişiyor 12v'a uyan bir led ve direnç kullansam, voltaj yükselince led yanacak, bir çözüm yolu var mı acaba

valley

Üye
Kullandığım devrelerde giriş voltajı 12v ile 30v arasında değişiyor 12v'a uyan bir led ve direnç kullansam, voltaj yükselince led yanacak, bir çözüm yolu var mı acaba
var tabi 35 v bi led kullan ışığı az olsun ledlerde önemli olan voltaj değil akımdır bunu unutma :) sonuçta led diyottue diyorlarda akım polarlar

yavuzselim

Üye
bu anahtarların ledli olanları vardı. Çalışma gerilimine uygun olarak içinde ki direnci değiştirsen yeterli olur hocam.

tolstoy

Üye
bu anahtarların ledli olanları vardı. Çalışma gerilimine uygun olarak içinde ki direnci değiştirsen yeterli olur hocam.

yavuzselim

Üye
30 Volta göre bir direnç koyarsanız az da olsa 12 volt giriş geriliminde de yanabilir belki. Daha kesin bir sonuç için ise sinyal lambalarını harici olarak alıp kullanın anahtar içinde olmasın

tuffan

Üye
12v flamanlı lambalar var led boyutunda. Elektronikcilerde bulabilirsiniz. Doğrultma ihtiyacı duymadan sadece direnç bağlayarak kullanabilirsiniz bahsettiğim lambayı

tolstoy

Üye
içerisinde aşağıdakine benzer halojen lamba ve 120 KΩ direnç varmış, her halde sadece direnci değiştirerek işi çözeceğim, teşekkür ederim

sync

Üye
Kardeşim elektronikçilerde bu ışıklı lambaların 12 ve 220 V olanları var hazır şekilde. Almak istediğin voltajı belirtirsen verir. 12 V aldığında 5V ile de lamba yanıyor. Ben kullanıyorum. Direnç mirenç uğrasmana gerek yok

tolstoy

Üye
Kardeşim elektronikçilerde bu ışıklı lambaların 12 ve 220 V olanları var hazır şekilde. Almak istediğin voltajı belirtirsen verir. 12 V aldığında 5V ile de lamba yanıyor. Ben kullanıyorum. Direnç mirenç uğrasmana gerek yok
Teşekkür ederim.