Devre hakkında merak ettiğim bir konu?

Reklam Alanı #5

blastedlands

Yeni üye
Merhabalar bir sorum olacaktı. Bir devrede 2 tane akım geçen yolum var. A ve b diyelim. Bunlar ucunda bir lede bağlı. Ben bu on-off-on butonlardan alıp sağ tarafa basınca a dan geçerek lede ulaşacak. Solda b den geçerek. Ortada ise boş yani devreyi kapatacak. Bunu yapmam için bu anahtar yeterli midir? Yaylının anlamı basılı kalması mı yoksa sen elini çektiğinde onun da geri mi gelmesi demektir.

Ekli dosyayı görüntüle 488

butti

Yeni üye
Yaylı olan push buton mantıklı elin butona bastığı sürece akım geçer bırakınca kapanır. Örnek buton ile 1 0 2 mantığı, buton ne tarafa basılı ise o taraftan akım geçer ortada iki tarafta da akım yoktur. İşini görür

blastedlands

Yeni üye
Yaylı olan push buton mantıklı elin butona bastığı sürece akım geçer bırakınca kapanır. Örnek buton ile 1 0 2 mantığı, buton ne tarafa basılı ise o taraftan akım geçer ortada iki tarafta da akım yoktur. İşini görür
bu butonda elimi çektiğimde aynı şekilde kalacak mı

butti

Yeni üye
bir de abi bu butonlarda volt ve amper değerleri oluyor. benim devrem 5v 10 amper olarak çalışacak ama genellikle 6a ya kadar butonlar oluyor. 6a lık kullanırsam ne olur
Sürekli sabit 10 amper çekeceksen anahtar ısınır, bir zaman sonra bozulur.

butti

Yeni üye
@cakirca bence uzun süre çalışmada kaldırmaz, akım ile voltajı kıyaslamayın. 220 de olsa 5 de olsa neticede üzerinden geçecek akım aynıdır. Yani 5 ampere dayanan bir kompenent voltajı artırılıp azaltılsa bile yine aynı akıma maruz kalır.

cakirca

Yeni üye
@cakirca bence uzun süre çalışmada kaldırmaz, akım ile voltajı kıyaslamayın. 220 de olsa 5 de olsa neticede üzerinden geçecek akım aynıdır. Yani 5 ampere dayanan bir kompenent voltajı artırılıp azaltılsa bile yine aynı akıma maruz kalır.
haklısınız watt ile karıştırdım ☺bu buton yaylı buton olduğu için bırakıldığında off konuma dönme özelliği yokmu?

butti

Yeni üye

cereil

Yeni üye
senin verdiğin örneğe göre hesaplarsak 220/5=44 eder, 220 lik anahtarı 5 voltta kullanacağımızı düşünürsek. 220 de 6 ampermiş, 44x6=264 amper e denk geliyor.Yani 220 1,5 un karşılığı 125 3 amper ise eğer.
Pardon dedik ya @butti ... 5A versem uzun süre, bozulurmu acaba ?

dante

Yeni üye
@cereil dostum amper yazılır çünkü geçen akım önemli gerilim 12volt versen de 220volt versen de kontak 5a se ona göre dayanır

Reklam Alanı #6

Reklam Alanı #1

Yeni konular

Reklam Alanı #2