DHT22 ile anlık bilgi gönderme olmuyor mu?

Reklam Alanı #5

kahraman

Yeni üye
Dht22 arduinoya iki saniyede bir bilgi gönderiyormuş. Biz kodları yazarken iki saniye bekletmemiz gerekir mi yoksa zaten kendisi gecikmeli olarak mı bilgi yollar bir de neden iki saniyede bir bilgi gönderiyor anlık yollamıyor?

kemalcan

Yeni üye
Yapısı öyle. Sizin bir şey yapmanıza, beklemenize gerek yok, program normal çalışsın, sıkıntı olmaz.

kahraman

Yeni üye
Yapısı öyle. Sizin bir şey yapmanıza, beklemenize gerek yok, program normal çalışsın, sıkıntı olmaz.
bilgi için teşekkür ederim hocam birde yaptığım kuluçka makinesini deneme aşaması için açmıştım bugün nemin 99.90 olduğunu gördüm arduinoya reset attım çıkartıp taktım pini çıkartıp taktım ama hala aynı neden olabilir?

sensor.jpg

kemalcan

Yeni üye
bilgi için teşekkür ederim hocam birde yaptığım kuluçka makinesini deneme aşaması için açmıştım bugün nemin 99.90 olduğunu gördüm arduinoya reset attım çıkartıp taktım pini çıkartıp taktım ama hala aynı neden olabilir
Eğer başta çalışıp sonradan böyle olduysa, bağlantılarda bir problem yoksa, ilk aklıma gelen DHT22'yi yanlışlıkla ıslatmış olabileceğiniz...

ozbek

Yeni üye
DHT22'den her okuma arasında minimum 2 saniye gecikme bırakın, yoksa belirli bir süre sonra kilitlenebilir ve enerjisini kesip tekrar vermeniz gerekebilir. İkinci olarak eğer çok nemli ortamda ve özellikle sabaha doğru çiğ noktasında bulunduysa, sensör nemlenmiş olabilir. Sensör datasheetinde yazan temizleme prosedürlerini izleyin. Ayrıca içindeki mikroişlemci 8 çekirdekli bilmem kaç GHZ hızında çalışan bir işlemci değil, sensör elemanının tepki süresi de önemli, belki de kendisi içinde saniyede 1000 tane örnek alıp sonrada daha kararlı olması için ortalamasını alıp bize gönderiyordur. Anlık değer için LM35 gibi analog sensörler kullanılabilir. Ama o zamanda Arduinonun Analog / digital konvertörünün hızı limitleyici olacaktır.

kahraman

Yeni üye
DHT22'den her okuma arasında minimum 2 saniye gecikme bırakın, yoksa belirli bir süre sonra kilitlenebilir ve enerjisini kesip tekrar vermeniz gerekebilir. İkinci olarak eğer çok nemli ortamda ve özellikle sabaha doğru çiğ noktasında bulunduysa, sensör nemlenmiş olabilir. Sensör datasheetinde yazan temizleme prosedürlerini izleyin. Ayrıca içindeki mikroişlemci 8 çekirdekli bilmem kaç GHZ hızında çalışan bir işlemci değil, sensör elemanının tepki süresi de önemli, belki de kendisi içinde saniyede 1000 tane örnek alıp sonrada daha kararlı olması için ortalamasını alıp bize gönderiyordur. Anlık değer için LM35 gibi analog sensörler kullanılabilir. Ama o zamanda Arduinonun Analog / digital konvertörünün hızı limitleyici olacaktır.
hocam evet çiğ değilde dht22 %90 küsür nemlere maruz kalmış olabilir. Dht22 datasheetinde temizlik ile ilgili bir şey bulamadım müsaitseniz link atabilir misiniz temizleme politikasıyla ilgili.

Reklam Alanı #6

Reklam Alanı #1

Yeni konular

Reklam Alanı #2