Direnç bozulmuş olabilir mi?

Reklam Alanı #5

berkayeva

Yeni üye
selam,daha önce 22 ohm olarak ölçtüğümü hatırladığım bir direnç var yanlışlık yüzünden bir ucundan kıvılcım çıktı. Aç modda çalışıyorken. Direnci ölçmeye kalktığımda 22 k ohm sonucu aldım. Böyle bir şey olabilir mi? direncin resmini de ekliyorum. En başta da beyaz bir bant var. Renkle okumaya kalktığımdada 22 ohm okuyorum. Bende mi bir yanlışlık var yoksa böyle olaylar meydana geldiğinde bu tarz birşey olabilir mi? Şimdi tekrar ölçtüm 400k çıkıyor. Bu seferde sanırım dırenç bozulmuş olmalı.

dienc.jpg

butti

Yeni üye
22x10^0 =22 ohm. At gitsin mefta olmuş o.

blastedlands

Yeni üye
altın rengi toleransı ve tam tersinden başlayarak kırmızı 2 kırmızı 2 ve siyah 0. ilk 2 sonraki de 2 yani 22 en son olan kırmızı, çarpan olarak sırıf eklenince sıfır. sonuçta 22 ohm olmalı. sondaki kahverengi olsaydı o zaman 1*10 olurdu o da 220 olurdu. 22 ohm olmalıydı aslında ölçüm aletinin pili bitmediyse ya da prop larda sorun yoksa 22 ohm görmen gerekliydi yaklaşık olarak %0 5 tolerans ile

berkayeva

Yeni üye
yorumlar için teşekkürler,bende sizin givi renkle okumaya kalkınca 22 ihm buluyorum.Ama acaba bir ihtimal altın renginin yanında yani direncin en sonunda bulunan beyaz banttan dolayı farklı bir standart geçerli olabilirmi diye şüpheye düşmüştüm.

canis

Yeni üye
yorumlar için teşekkürler,bende sizin givi renkle okumaya kalkınca 22 ihm buluyorum.Ama acaba bir ihtimal altın renginin yanında yani direncin en sonunda bulunan beyaz banttan dolayı farklı bir standart geçerli olabilirmi diye şüpheye düşmüştüm.
gümüş rengi altın rengi tolerans değeridir ama bazı dirençlerde bu örnekte değil tabiki 4 renk dışında 5 renk te oluyor. beyaz renk kullanılmaz genelde 5 renkli bile olsa gümüş olabilir mi o?

cokardes

Yeni üye
Direnci devre üzerinde ölçtüyseniz yanlış sonuç almanız normal direnç devreden sökülüp tek ölçülür ancak gene benzer bir hata yaşıyorsanız buna direnç değer değişimi arızası denir ve zamanla meydana gelebilir yenisi ile değişmek en güzel çözümdür

canis

Yeni üye
Direnci devre üzerinde ölçtüyseniz yanlış sonuç almanız normal direnç devreden sökülüp tek ölçülür ancak gene benzer bir hata yaşıyorsanız buna direnç değer değişimi arızası denir ve zamanla meydana gelebilir yenisi ile değişmek en güzel çözümdür
katılıyorum

darkman34

Yeni üye
yanan bir direnç, kararsızlık gösterir, doğru bile okunsa göz ardı edilir

djsevgilim

Yeni üye
Kıvılcım ölçüm yaparken çıktıysa ölçüm aletinin sigortası yanmış olabilir.

Reklam Alanı #6

Reklam Alanı #1

Yeni konular

Reklam Alanı #2