Gömülü sistemler hakkında merak ettiklerim?

semantic

Yeni üye
Üniversiteye gitmeden, gömülü sistemlerde nereye kadar gidilir ? Veya hiç mi gidilmez?

semir

Üye
lisans diploman sana güncel bilgi olarak çok birşey vermez, ama şunları verir; araştırma yapını geliştirmek, araştırmaları doğru okumak, çevre edinmek, proje oluşturma ve geliştirme metodolojisi , kısaca bilimsel metodoloji. hepsinden öte, ilgili bir bölümden diploman yoksa, sizi kimse ilk etapta ciddiye almaz. birilerinin seni dinlemesi, ilk etapta ciddiye alınman için gereklidir. sistemin adamı olabilmen için gereken çabayı harcayıp harcamadığını gösterir. çok aykırı işler yapar, devrimsel işler yapar, bunu bir şekilde nokta atış gereken kişilere gösterebiliyorsan diploma çok elzem değil. ama sana kapıları diploma açar.

rumuzyok

Üye
lisans diploman sana güncel bilgi olarak çok birşey vermez, ama şunları verir; araştırma yapını geliştirmek, araştırmaları doğru okumak, çevre edinmek, proje oluşturma ve geliştirme metodolojisi , kısaca bilimsel metodoloji. hepsinden öte, ilgili bir bölümden diploman yoksa, sizi kimse ilk etapta ciddiye almaz. birilerinin seni dinlemesi, ilk etapta ciddiye alınman için gereklidir. sistemin adamı olabilmen için gereken çabayı harcayıp harcamadığını gösterir. çok aykırı işler yapar, devrimsel işler yapar, bunu bir şekilde nokta atış gereken kişilere gösterebiliyorsan diploma çok elzem değil. ama sana kapıları diploma açar.
Ne kadar güzel açıklama olmuş böyle, tebrik ettim

semantic

Yeni üye
Evet haklısınız ama yazılımda bu çok geçerli değil,Gömülü sistem tamamen farklı bir dünya, sanırım üniversite şart, ingilizce zaten her türlü şart, güzel cevap oldu teşekkürler

semir

Üye
ben bilgisayar mühendisiyim, sanırım buna da cevap veririm; yazılım bahsettiğiniz kadar basit birşey değil. kod çalışıyorsa tamam diye bir kavram yok. algoritma analizi diye bir kavram var, sonuca giden yüz farklı algoritmadan en iyi algoritmayı seçmek zorundasınız. algoritmadaki loop kaç defa dönüyor, en verimlisini seçmelisiniz. aksi halde o ekranda 60fps ile akan oyunları oynayamazdınız, oyun motoru tamamen matematik,, yüz binlerce kullanıcıya hizmet eden server için verimliliği ayarlayamazdınız. birden fazla server için load balance işlerini sen çalış sonra sen çalış ile halledemezsiniz , işin içinde matematik var, anlık yük, yük eğilimi, yük ivmesi , bir ton bilim var işin içinde. direk gömülü sisteme gelirsek , ; elinizdeki embedded işlemciler bilgisayar gücünde değil , çok sınırlı , o açıdan en verimli kodu yazmalısınız ki düzgün çalışsın. yine geldik bilimsel metodolojiye, analize. saygılar, teşekkürler

semantic

Yeni üye
ben bilgisayar mühendisiyim, sanırım buna da cevap veririm; yazılım bahsettiğiniz kadar basit birşey değil. kod çalışıyorsa tamam diye bir kavram yok. algoritma analizi diye bir kavram var, sonuca giden yüz farklı algoritmadan en iyi algoritmayı seçmek zorundasınız. algoritmadaki loop kaç defa dönüyor, en verimlisini seçmelisiniz. aksi halde o ekranda 60fps ile akan oyunları oynayamazdınız, oyun motoru tamamen matematik,, yüz binlerce kullanıcıya hizmet eden server için verimliliği ayarlayamazdınız. birden fazla server için load balance işlerini sen çalış sonra sen çalış ile halledemezsiniz , işin içinde matematik var, anlık yük, yük eğilimi, yük ivmesi , bir ton bilim var işin içinde. direk gömülü sisteme gelirsek , ; elinizdeki embedded işlemciler bilgisayar gücünde değil , çok sınırlı , o açıdan en verimli kodu yazmalısınız ki düzgün çalışsın. yine geldik bilimsel metodolojiye, analize. saygılar, teşekkürler
Evet gerçekten mühendis olduğunuz bu anlamlı yazılarınızdan belli oluyor. Tabii haklısınız ama çok derin konular bunlar,bir PHP programcısı veya Java,C#.. Matematik o kadarda kullanılmıyor ki. Algorıtma-analiz, bu konuda haklısınız

sahinbey

Yeni üye
Yüzeysel öğrenmek isterseniz kullanılmıyor. Nereye kadar gidebiliriz diye sormuşsunuz, sonuna kadar gitmek istiyorsanız komple matematik. Arkadaş gerçekten çok güzel açıklamış, ben onlarca yorum okumuşumdur bu kadar temiz/sade ve etkili açıklama görmemiştim.

semantic

Yeni üye
Yüzeysel öğrenmek isterseniz kullanılmıyor. Nereye kadar gidebiliriz diye sormuşsunuz, sonuna kadar gitmek istiyorsanız komple matematik. Arkadaş gerçekten çok güzel açıklamış, ben onlarca yorum okumuşumdur bu kadar temiz/sade ve etkili açıklama görmemiştim.
Yani, 100% hakimlik,mühendislik deniliyorsa bencede haklı,matematik şart gibi.. Tabi ben ilkokulu zor bitirdim ilkokul mezunuyum yaklaşık 2 yıldır yazılım ile uğraşıyorum, ilk 1 yılı neyin ne olduğunu öğrendim,1 yıldırda hem öğrenıom hem proje geliştirom. Benim sorunum şu, bir örneke bakmadan kod yazamıyorum, veya sorun varsa o sorunu çözemiyorum,neyi nerede nasıl kullanacağımı bilemiyorum, bir şeyi yaptığım zaman,doğru mu yanlış mı yaptım bilmiyorum, elimde bir çok kitap var,ayriyeten internettende video eğitimlere bakıyorum içeriklere bakıyorum.. Üniversitesiz bu kadar oluyor, matematiğimde 0 ingilizcemde 0. Ama tabi ingilzceye alışkınım, bir şeyi okuyunca az çok anlıyorum. Bu tür sorunlarım var.

İşte birkaç gün öncede Arduino'ya geçiş yaptım, çok sevıom bu tür işleri, nede olsa 1997 doğumlu olarak 2004 ten beri pc deyim. Tabi en çok Yazılıma aşığım, daha 3 yılım var tam iyi bir yere gelebilmem için.

egemen

Üye
ingilizce hariç her şey boş. ana dili ingilizce olan insan seviyesinde ingilizce bilmek tek husus. genel olarak kapitalizmin olduğu yerde eğitim kurumunun bir şey öğretmesi zaten mümkün değil ki ingilizce de öğretmedikleri için bir halta yaramıyor zaten. dünya çapında üniversitelerin makaleleri her türlü konuda yardımcı olur ama dediğim gibi hayvan gibi ingilizce lazım.

evranos

Üye
Ya diploma ile birlikte bilgin olacak, ya kaf dağının arkasını görebilecek yeteneğin