Güneş enerjisi ve güneş panelleri bilgisi olan?

cokardes

Üye
Arkadaşlar. Gurupta güneş enerjisi ve güneş panelleri ile ilgili deneyimleri olan arkadaşlar varmı acaba? Ev için kurulum düşünüyorum.

dupree

Üye
evin bulunduğu yerde şebeke varsa hiç değmez. eğer yayla evi gibi şebekenin olmadığı bir yerdeyse o zaman mantıklı olabilir. ev kullanımı için tüm gücü karşılamamakla birlikte kendi maliyetini kurtarması 10 yıl sürebiliyor ve panellerin ömrü 11 yıl. mwcinsinden yüksek güçlerle şebekeye satış ile mantıklı bir hal alabiliyor ancak henüz tek ev kullanımı için uygun değil en azından maliyetler göz önünde bulundurularak durum böyle.

efekantr

Üye
evin bulunduğu yerde şebeke varsa hiç değmez. eğer yayla evi gibi şebekenin olmadığı bir yerdeyse o zaman mantıklı olabilir. ev kullanımı için tüm gücü karşılamamakla birlikte kendi maliyetini kurtarması 10 yıl sürebiliyor ve panellerin ömrü 11 yıl. mwcinsinden yüksek güçlerle şebekeye satış ile mantıklı bir hal alabiliyor ancak henüz tek ev kullanımı için uygun değil en azından maliyetler göz önünde bulundurularak durum böyle.
Aynen yayla ise yada hat yoksa ve tek kişi isen Tedaş elektrik almak maliyetli

egemen

Üye
10 yıl amortisman süresi aküler ölmeyecek invertör arıza yapmayacak vs vs birde ortalama maliyeti 20 ile 30 bin arası

electronic

Üye
Mesleklerde 10kw kadar kurulum yapabilirsiniz. Fazlasinida satabilirsiniz. Bir meskenin anlık güç ihtiyaaci yaklaşık 1kw, 10kw tesisle yolda 16-17 bin kw enerji uretebilirsiniz.

ephesos

Üye
Ev kullanımı için mantıklı değil. Çok pahalı ama evim olsaydı yine de, güneş paneli döşerdim

emre205

Yeni üye
Deney amacıyla yapacaksanız az masrafla yapın derim. Çok konuda öğretici oluyor. Ancak büyük çaplı yapmaya kalkarsanız kendisini amorti etmez. En son süperkapasitör kullanarak bir devre yaptım. Hatta iki videosunu da çektim ancak fazla izlenmeyince üçüncüsünü yayınlamadım. Belki ileride bitmiş halini de yayınlarım. Şu an gayet güzel çalışıyor. Elektrikler gidince ufak bir led lambayı bir süre çalıştırıyor. Şayet bu kapasitörlerin fiyatları düşerse ömür boyu çalışacağı için cazip hale gelebilir. Ancak şu an için halen pahalılar.

erdem

Üye
Elektrik varsa hiç uğraşma.reklamlar aldatıcı. Öyle bir hava veriliyor ki 3-5 bin verince ömür boyu bedava elektrik gibi. Kullanım miktarına göre 2 yılda bir akü değişecek. Tanesi 1000 lira desen 2 yılda bir 2000tl masraf. O akulerle çamaşır ,bulaşık makinası falan calistiramazsin. Kışın zaten gün kısa gece uzun. Güneş ışınları yatık düşer. Kuzeyde isen daha da yatık. Bunun karı yağmuru da var. Benden sana tavsiye yanından bile geçme. Ama arkadaşların da dediği gibi elektrik olmayan yayla evi gibi yerler için ucuz olmasa da iş görür

eskicity

Üye
abiler bir panel ile kopek kulubesi ısıtilirmi peki. nasil olur.maliyeti ne kadar olur mantikli olur mu?

evranos

Üye
Infrared lambalarla ısıtabilirsin. Gücüne göre bir panel akü ve şarj kontrol devresine ihtiyacın olacak.

explopix

Üye
Iyi olur.ben 2011 de kurdurdum.Jel aku yerine sulu aku de kullanabilirsin.akunun omru 2 yil..

falcon

Üye
Bende 2 adet 20 watlik panel var birde pc guc kaynagi var ona birde sarj kontrol cihazi bagladim uzerinde 7 amper aku bagli gunduz sarj ediyor ister 12 volt istersen 220 volt cikis alabiliyorsun boyle basit bisey yapabilirsin veya akuyu buyutup daha uzun kullanimda saglayabilirsin tabi bu hesap isi gunluk ne kadar uretirsen o kadar depolama sansin olur benim sistem ornegin saatte 2 amper uretiyorsa 10 saat gunes aldigini dusunursek gunde 20 amper depolayabilirim yani 60 amper aku kullanmis olsam bunu yaklasik 3 gunde tam sarj edebilirim bunun gibi uretim ve tuketim hesabi yapmalisin.