Hangi havyayı tercih etmeliyim?

husmen95

Yeni üye
arkadaşlar merhaba. sizce 60 w kalem havya mı yoksa 100 w tabanca havya mı? 60 w olan 25 tl 100 w olan 50 tl. tabanca havya için 2 katı vermeye değer mi? hangisi daha pratik olur kullanım için?

ilhan

Yeni üye
kullancağınız yere göre değişir kalem havyayla pcb leri lehimlersiniz tabanca havyayla kabloları birbirine lehimlersiniz pcbde tabanca havya kullanılmaz genelde elemanlaara zarar verir

husmen95

Yeni üye

kahraman

Yeni üye
hiç komponent lehimlemeyecekseniz tabanca olabilir ama kalem alıp her ikisinide yapabilirsiniz. bende amatörüm ama evde reflow fırına kadar var ihtiyaca bağlı tamamen

husmen95

Yeni üye
evet ya. aslında elimde milattan önceden kalmış bir kalem havya var. dün anet a8 in heatbed ini kabloları lehimleyeyim dedim. lehimi eritmedi bir türlü. ondan yenisini alayım diyorum hemen. tabanca havyayı seviyorum aslında. hatta elimde var bir tane ama dandik. 12 saniye çalıştırın 48 saniye bekleyin diyor. 12 saniyede de ısınmıyor. beklemek canımı sıkıyor. 100 w alsam tak diye ısınır mı onu düşünüyorum.

katip

Yeni üye
kalem havya daha kullanışlıdır. sadece her kullanımdan önce 2-3dk ek ısınma süresi ister. 60w oldukça yüksek olur. elektronik için kullanacaksanız 20-40 w yeterli olur. hatta 40w havyanın kablosuna ara puar, puar içinde havyanın kablosunun birine bir diyot (1n4007 vs), puarla bu diyodu kısa devre edebileceğiniz şekilde bağlarsanız. puarın bir konumunda 20w, (yüksek güce ihtiyaç duyduğunuzda) diğer konumunda 40w olarak kullanabilirsiniz.

husmen95

Yeni üye
teşekkürler yorumlar için. sanırım kalem havya benim gibi bir amatör için yeterli olacak.

mehmetkun

Yeni üye
havya candır devre ve 1.5mm kadar kabloları rahat lehimleme yaparsın tabanca sıkıcı

navy

Yeni üye
aliexpress de 60 watt ısı ayarlı havya var 20 25 tl civarı o daha iyi olacaktır devre de yakmazsin

husmen95

Yeni üye
fikirlerini belirten arkadaşlara teşekkürler. 60w lık bir havya aldım.işimi hallettim.meğerse bizim eski havya bozukmuş.zolanmamın nedeni ondanmış.