HC06 Bluetooth: Kafam iyice karıştı arkadaşlar

rifatca

Üye
HC 06 bluetooth besleme gerilimi kartın arkasında 3,6v - 6v yazıyor. Ama arduino dan 5v ile beslendiğinde zarar görebileceğini söyleyen projeler de var. Bunun aksine arduino dan 5v ile çalıştırılan projeler de var kafam karıştı

alponero

Üye
HC06 modülünü bazı projelerde 5v çalıştırdım sorun olmadı. Diğer hc06 kartım ise 5v da bozuldu. 3.3v kullanıyorum artık

cokardes

Üye
Kartın üzerindeki regülatör yüzünden beslemeyi 3.6 ile 6 v arasında verebilirsiniz. Ama data pinleri 3.3v olduğu için modülün rx ucundan girecek olan arduinonun göndereceği 5v tx sinyali zarar verebilir. Şanslıysanız bir süre çalışır. Çalışması herşeyin normal olduğu anlamına gelmez eni sonu yanacaktır. Bu yüzden power dışındaki tüm pinler 3.3v ile mujatap olmalıdır.

rifatca

Üye
Kartın üzerindeki regülatör yüzünden beslemeyi 3.6 ile 6 v arasında verebilirsiniz. Ama data pinleri 3.3v olduğu için modülün rx ucundan girecek olan arduinonun göndereceği 5v tx sinyali zarar verebilir. Şanslıysanız bir süre çalışır. Çalışması herşeyin normal olduğu anlamına gelmez eni sonu yanacaktır. Bu yüzden power dışındaki tüm pinler 3.3v ile mujatap olmalıdır.
@cokardes daha çalıştırmadım emin olmadan biraz araştırdım iki şekilde de yapan var ama uzun ömürlü olması önemli.

cokardes

Üye
@cokardes daha çalıştırmadım emin olmadan biraz araştırdım iki şekilde de yapan var ama uzun ömürlü olması önemli.
nadiren bazı ürünler 5v toleranslı 3.3v olabiliyor. eğer bunun gibi bir durum yoksa hiç düşünmeden tüm pinleri 3.3v a çekmelisiniz. 2 dirençle yapılan basit gerilim bölücülere de güvenmeyin. transistörlerle yapılan rx tx level shifter devrelerini araya girerek konuşturun sistemlerinizi. çünkü 5v arduino ttl sisteminde 3.0v ve üzeri ile high algılayabilirsiniz ama limitte bir değer. herhangi bir nedenden ötürü bluetooth modülünün pin gerilimleri 300mV düşerse artık gelen datayı arduino ile okuyamayacak duruma gelirsiniz. özetle sistemleri şans ile değil optimal çalışma değerleri ile kullanın.