İki adet Arduino'yu nasıl birbirine bağlarım?

semir

Üye
Katılım
1 Kas 2018
Mesajlar
31
Tepkime puanı
5
Puanları
8
Konum
İzmir
Merhaba hocalarım. 2 arduino'yu birbirine bağlamak istiyorum. Örneğin, 1nci arduino'ya buton bağlayıp gelen değere göre basılıysa mesela, 2.devredeki servo motor çalışsın. Yapılabilir mi? Nette 2 arduino bağlantı örneği vardı ama olmadı. Yardımlarınızı rica ederim.
 

sena7

Yeni üye
Katılım
19 Ocak 2019
Mesajlar
12
Tepkime puanı
12
Puanları
3
Konum
gaziantep
Merhaba, Arduinoların birbiriyle haberleşmesini kablolu veya kablosuz ile bağlayarak iki şekilde sağlayabilirsiniz. Kablosuz bağlantı için bluetooth modüllerden birisini(HC05 veya 06), ESP8266 wifi haberleşme modülü yada radyo frekansı ile haberleşen nRF24L01 modüllerinden birisini kullanabilirsiniz. Kablolu bağlantı kurmak için ise TXD ve RXD pinlerini kullanabilirsiniz.
Arduinolar normal standartlarda seri haberleşme yolu kullanırlar. Bu haberleşme için arduino üzerinde TX ve RX pinleri bulunur. Kaba tabirle TX pininden veri gönderilirken RX pininden de gelen veri okunur. Böylelikle diğer arduino veya modüller ile iletişim kurulabilir.
Arduinoları birbirine TX ve RX pinleri ile bağlayabilirsiniz. Bağlantıyı yaparken dikkat etmeniz gereken TX pinini RX pinine, RX pinini ise TX pinine takmanız gerekmektedir. Sonuçta bir arduinonun TX ile gönderdiği veriyi karşı taraftaki arduinonun RX pini okuyabilir.

iyi çalışmalar
 
Üst