İleti Tekrarlatmak Nasıl Yapılabilir?

Reklam Alanı #5

yusufhaystra

Yeni üye
Merhaba,
Hiçbir kod olmadan sadece fiziksel bir alet ile bir kablodan gönderilen iletiyi nasıl tekrarlatabilir / yineleyebilirim ? Marketten aldığım bir fener var, bir tuşa basınca kırmızı ışık belirli aralıklarla yanıp sönüyor. Tekrar tuşa basınca tamamen kapanıyor. Bende buna benzer bir şey istiyordum. Yani Arduino'da bir pinime güç vereceğim, herhangi fazladan bir kod girmeden pinime bağlı ışığın belirli aralıklarla yenilenmesi / tekrarlanması nasıl mümkün olabilir? Bunu yapabilen fiziksel bir cihaz var mı veya nasıl yapabilirim?
Yani sadece digitalWrite(10, HIGH); komutunu yazıp 10.pine bağlı led, mesela her 1 saniyede bir yanıp sönsün. Bunu kodum ile yapabilirim ancak yapmamalıyım projem gereği. Çünkü projemde ki buzzer ve lamba belirli aralıklarla yanıp sönmesi gerek ancak bunu yaparken başka bir sürü sorgu da yapmam gerek. Hiç delay komutu kullanmadan yaptım ancak diğer sorguları yaparken bazen gecikme söz konusu olabiliyor.
Kod kullanmadan, sadece güç vermem ile belirli aralıklarla yanıp sönen bir led devresi nasıl yapabilirim ?

alio1984

Yeni üye
Ardunio kullanmak zorunlu ise, 10. çıkış pinine transitör ile 555 entegresini tetikle, 555 entegresi içinde istediğin zaman aralığını ayarlayan bir devre kur hatta birde pot koy süreyi değiştirebilirsin.

iyi sabahlar,
Ali

xbrknx

Yeni üye
arduino nun pinini kullanamama sebebin delay kullandığında diğer kodlarını etkiliyosa delay kullanmadan da yapabilirsin

Kod:
int led = 10; //led pinin

int yanmasuresi = 200; // led yanıp sönme hızın

unsigned long zaman;

void setup() {

pinMode(led, OUTPUT);

}

void loop() {

unsigned long newtime = millis();

if ( (newtime - zaman) > yanmasuresi ) { digitalWrite(led, !digitalRead(led));  zaman = newtime; }

}

Son düzenleme:

Reklam Alanı #6

Reklam Alanı #1

Yeni konular

Reklam Alanı #2