L298N motor sürücüsünü 5V 2A ile beslemek?

gokalp

Üye
L298N motor sürücüsünü 5V 2A ile beslesem her bir motoru 5V 2A ile mi çalıştırır? Eğer öyleyse ben iki motor girişine 1 motor taksam o motor 10V 4A ile mi çalışmış olur?

ghost

Üye
Sürücünün lojik besleme girişi ayrı, motor besleme girişi ayrı. Lojik besleme girişinden yani Vcc’den 5V ver. Motor besleme voltajı için Vmotor pininden beslemeyi ver. GND’leri birleştirmeyi unutma.

gokalp

Üye
Sürücünün lojik besleme girişi ayrı, motor besleme girişi ayrı. Lojik besleme girişinden yani Vcc’den 5V ver. Motor besleme voltajı için Vmotor pininden beslemeyi ver. GND’leri birleştirmeyi unutma.
Kusura bakma ama sema tarzı varmı? Biraz anlamadım? Ben 2motor girişine 1motor takarsam bir motora giden amper ve voltajı ikiye katlamış olurmuyum?

gokalp

Üye
olmaz h-köprü tipi sürücülerin hiç birini paralel bağlayamazsın iç yapısını incelersen neden yanacağını anlarsın
Yok öyle değil. İki adet sürücünün a motor kısımlarına bir motor taksak. b kısımları ile değil. 2 sürücünün a motorları. Ayrı ayrı besleyecem sürücüleri

ghost

Üye
Yok öyle değil. İki adet sürücünün a motor kısımlarına bir motor taksak. b kısımları ile değil. 2 sürücünün a motorları. Ayrı ayrı besleyecem sürücüleri
ayrı ayrıda beselesen aynı şey çıkışlar hiç bir şekilde paralel çalışmaz

rumuzyok

Üye
Hem ucuz olur hemde uçar. Ben 7.4 volt lipo pil ile kullansam. 7.2 volt 3.5a motor kullansam nasıl olur? Bana şeması varsa atar misiniz? Transistor ilede yapıyorlar. Hangisi daha iyi olur?

gelsene33

Üye
Mosfet’te bir Transistör türüdür zaten. Çok yüksek akım çeken bir motor kullanacaksan veya yüksek hızda anahtarlama yapacaksan yani PWM frekansın yüksekse Mosfet kullan. Yön kontrolü için 4 adet Transistör gerekli. Ama yön kontrolü yapmayacaksan bir adet yeter.

rumuzyok

Üye
Mosfet’te bir Transistör türüdür zaten. Çok yüksek akım çeken bir motor kullanacaksan veya yüksek hızda anahtarlama yapacaksan yani PWM frekansın yüksekse Mosfet kullan. Yön kontrolü için 4 adet Transistör gerekli. Ama yön kontrolü yapmayacaksan bir adet yeter.
En fazla olsa 10A desek hangisini kullanmam benim için daha iyi olur? Hem ucuz hem kaliteli olması açısından? 10A bile değil de 5Amperden fazla kullanmam zaten. Bu arada konu sahibinin de konusunu dağıttık hakkını helal et hocam :)

gelsene33

Üye
En fazla olsa 10A desek hangisini kullanmam benim için daha iyi olur? Hem ucuz hem kaliteli olması açısından? 10A bile değil de 5Amperden fazla kullanmam zaten. Bu arada konu sahibinin de konusunu dağıttık hakkını helal et hocam :)
Benim en sık kullandığım bir Transistör var. BDX53 Darlington Transistör 8A’ya kadar dayanıyor teorik olarak. Metrelerce şerit LED sürüyorum bu Transistör ile.