Led i belirli aralıklarla açıp kapatmak?

Reklam Alanı #5

peterpan

Yeni üye
Bir kod yazmak istiyorum ama olmuyor. Potansiyometre 1023 oldugunda led 2 kere yanıp sönecek ve bir daha yanmayacak. Diğer degerlerdede yanmayacak. Ama her 1023 olduğunda 2kere yanıp sönecek. Yazıyorum kodu lakin void loop olduğu için sürekli yanıp yanıp sönüyor. Nasıl yapabilirim?

resital

Yeni üye
Bir değişken koy led yandı mi diye. Şöyle bir akış şeması kullanabilirsiniz. Potansiyometre 1023 oldu ise ledyandi değişkeni 0 mi 1 mi diye bak. 0 ise led yak sonra değişkeni 1 yap. Değil ise bir işlem yapma.

peterpan

Yeni üye
Bir değişken koy led yandı mi diye. Şöyle bir akış şeması kullanabilirsiniz. Potansiyometre 1023 oldu ise ledyandi değişkeni 0 mi 1 mi diye bak. 0 ise led yak sonra değişkeni 1 yap. Değil ise bir işlem yapma.
Buna benzer bir şey yapınca 1023 olduğu zaman surekli yanıp sönüyor. Delaylar bir sure sonra durmuyor

Kod:
 durum=0
İf (potansiyo==1023){
int durum=0;
digitalWrite(led, HIGH);
delay(200);
digitalWrite(led, LOW);
delay(200);
digitalWrite(led, HIGH);
delay(200);
digitalWrite(led, LOW);
}
else{
digitalWrite(led, LOW);
}

navy

Yeni üye
bir değişken ekleyin leddurum diye başlangıçta 0 olsun, potansiyo metre 1023 olunca once değişken 0 mi diye kontrol etsin 0 sa ledi yaksın donra değişkeni 1 yapın. ayrica potansiyometre 1023 değilse leddurum un değerini 0 yapacak bir kod ekleyin.

radex

Yeni üye
Kodu void setup a yaz değer 1023 olunca led yansın sönsün birdaha yansın sonra sönsün komutunu ekle araya delay koyarak

peterpan

Yeni üye
Kodu void setup a yaz değer 1023 olunca led yansın sönsün birdaha yansın sonra sönsün komutunu ekle araya delay koyarak
Kodu yazıyordum ama surekli dönüyordu döngü durmuyordu. Void setupa olmaz diye yazmadım. Tamam deniycem

kemalcan

Yeni üye
Kod:
Sayac=0;
İf ( potdeger>=1016)
{
İf (sayac<2)
{Led yak;
Delay;
Led söndür;
Delay;
Sayac++;}
}
İf(potdeger<1016){sayac=0;}

Gibi bir dene

kemalcan

Yeni üye
Buna benzer iki if iç içe görmustum. Bunuda denerim.
1 koşul pot değeri tutuyorsa diye kontrol etmesi gerekiyor bir tane de yanma sayısını kontrol edecek. Döngülerle de olabilir ama bu şekilde başlarda anlamak daha kolay geliyor. Pot değeri olarak sınır değerler oynama yapabildiği için 1016 şeklinde yazdım herhangi bir özelliği yok o sayının.

Reklam Alanı #6

Reklam Alanı #1

Yeni konular

Reklam Alanı #2