Led takvim ve saat uygulaması bilgi paylaşımı

Reklam Alanı #5

ecan81

Yeni üye
arduinoya yeni başlayan biriyim fikir alıp yapmak istediğim bir projem var hayata geçirmek istiyorum ve yardımcı olursanız adım adım buradan birlikte yapalım istiyorum büyük boy bir led saat, tarih , iç ve dış sıcaklık ve nem gösteren bir led uygulaması düşünüyorum.

elimde led ve arduino mega var .bir çok yerde incellediğim kadarıyla saat tarih işi gibi birleşimlerin olduğu bir uygulama yok. 3 ledlı striplerden 7 segment oluşturup üst sırada 2 segment saat 2 segment dakika 2 segment saniye 2 segment gün 2 segment ay 4 segment yıl alt sırada 3 segment(34.2 gibi) iç oda sıcaklığı 3 segmentte dışarının sıcaklığı 3 segmentte iç ortamın nemini yazmasını istiyorum böyle bir projede yardımlarınızı bekliyorum . bunlar için hangi modülleri almam gerekir öncelikle

ecan81

Yeni üye
bu arada ledler 12volt ile çalışıyor

ecan81

Yeni üye
yapmak istedigim boyle birsey

Ekli dosyalar

ecan81

Yeni üye
yok ya sanmam okadar zor olacagini

alponero

Yeni üye
Merhaba, ne istediğini anlamadım ama; soruna cevap niteliğinde bir alıntı yapabilirim;

6 digit 7 segment saat çalıması. 13,12,11. digital pinler HC595'e gidiyor. 10. digital pin kumanda gözü. hc595e 5V ve uln2803'e ve ledlerin anoduna 12 volt verilecek. Kullandığım ledler 2 ayaklı rgb led. 1. saniyeden sonra renk değiştirmeye başlıyor. saniye düzgün çalışsın diye saat gösterirken delaylar 500 olarak ayarlı.

Kumanda ile ayar yapılabilen iki kurulabilir alarmı olan ve alarm saatini unutmayan saat çalışmasını paylaşıyorum. led kartları ve sürücü devre. 6 hc595, 6 uln2803 kullandım. led kartlarının proteusu aceleye geldiğinden Q0 pini d segmentine gidiyor. kodları buna göre düzenledim. diğer detaylar ekli dosyada mevcut. kumanda ile ayar yapmak için ok düğmesine basıp döngülerin bitmesini bekleyin. kulladığım kumanda KR4003 VESTEL UYDU KUMANDASI.yapmak isteyenlere kolay gelsin.
Dosyayı EK olarak ekliyorum. Bir incele istersen :)

ecan81

Yeni üye
detayli inceliyemedim detayli inceleyip bilgi verecegim

elektrikçigd

Yeni üye
495

Bundan kullanacağını anladım. Galiba sıcaklık sensörü falan kullanıp saati tarihi falan bunlarla göstermek istiyorsun doğru mu ?

ecan81

Yeni üye
hayir aslinda ledle yapmak istiyorum o 7 segment display olayini yani her bacaga 12v gelmesi lazim yukaridaki uygulamada fena sayimaz ama tam istedigim gibi degil sicaklik vs gostergesinde 7 segment display buyuk boy kullanilabilir ama rakamlati led ile kendim yapacagim

ecan81

Yeni üye
yapmak istedigim bunun gibi burayi daha oncede inceledim.fakat takildigim konu saat ve tarih kismi boyle ledli olacak .data cikisi yetecekmi saati ve tarihi ekleyince bunu yapabilirmiyim de takiliyorum

Son düzenleme:

papuc111

Yeni üye
Aslinda bastan baslamak lazim, Led ile Display yapmak ile hazir display 7 segment arasinda bir fark yok. Amac cok büyük display sahibi olmak ise istedigin saat modulunu alip ara devrelerle boyutu büyütebilirsin.
Bu linkde gördügün gibi Led ve Transistorlerden olusan bu devre ile büyük bir tek karakterlin 7 segment display yapilmis. Bunu senin Saat devrene baglaman yeterli ama nasil baglandigini bilmen lazim.

Önce kücük bir devre yap calistigini gör ve nasil calistigini anla. Boyut büyütme isini daha sonraya birak. Saat ve dakika göstermek veya tarih göstermek veya istedigini göstermek konusu kendiliginden cözülür. Daha önce gönderdigim linkdeki saatler tam istedigin gibi ama baslangicin ve sectigin sorular yanlis.

Kisacasi ben olsaydim kücük boyutlu bir 7 segment saat yapar ve calistigini gördükten sonra yeni asamaya gecerim.

Cok yönlü düsünerek ve google amcaya daha degisik kelimeler yazarak istedigin kaynaklara ulasabilirsin.

Kolay Gelsin. Sonucu merakla bekliyorum, yaptigin devreyi buradan paylasirsan sevinirim.

Selamlar

ecan81

Yeni üye
merhaba

ilgin için sagol simdi senin dedigin gibi devreleri aslinda çinden siparis ettim ve ilk once dedigin gibi ufak bir devrede deneyip daha sonra buyutmeyi planlamaktayim bende ama ardunioda datalari nasil cogaltirim ve nasil kontrol ederim bu biraz beni zorlayacak yada plani degistirip once saat 50 sn sonra 10 sn tarih yazacak bir plan yapmayi dusunuyorum datalar yeterli olur gibi geliyor nem isi vs islemleri icin ikinci bir ardunioda eklemeyi planladim gibi kafamda plani oturtup islere koyulacagim

yada kasamli bir devre tasarlayip binary datalari cevirip bir encoder ile yapilabilir ama cok zamanimi alacak oylede oda isime gelmiyor acikcasi :)

kolay bir yontem tasarlayip bu ise koyulacagim

google isyan etti benim sorgularimdan :) uc noktada arama yapiyorum var bu tarz uygulamalar ama ucret talep ediyorlar

arduino da yeniyim daha once hic calismadim

genelde atom islemciler yada eski 8086 islemciler ve picler ile ugrastim arduino benim hayatimda yeni bir baslangic olacak huc bilmeden soyundum bu ise ama yapacagim adim adimda buradan paylasacagim

bu tarz calismalar bir led yakmaktan daha onemli en azindan herkezin isine yariyabilecek bir sey olsun istiyorum is yerinde evinde kullanabilecegi gelistirilebilir bir uygulama olacak 5000 6000 tlye satilan bir uygulamayi 80 100 tlye mãl edebilecekler

desteklerinizi sizlerde esirgemeyin guzel bir seyler yapmis olalim hep birlikte

papuc111

Yeni üye
Arduino ile yapilabilecek hersey ucuza mal olacaktir.

Eminim Arduino ile ugrasan herkes ( ben de dahil) birseyleri ucuza mal etmek icin bu yöntemi seciyor. Unutmamamiz gereken en önemli sey; birseyleri ucuza mal edip kar etmek degil yeni bir seyler yapmak ya da iyi fikirleri hayata gecirmek olmali.

Eskiden bir devre yapip, onu ucuza mal edip ,evde üretip satmakti amacim. Hicbir zaman gerceklesmedi cünkü ya birileri fabrikasyon üretti ya da cok gec kaldim.

Tavsiyem bu sirayi takip etmenizdir (bu yaziyi okuyan ve birseyler yapmak isteyen ve bir plani olmayan genc beyinler):
- Gözünüzü acin insanlarin ihtiyaclarini belirleyin
- Yapacaginiz seyin bitmis halini hayal edin ve hayalinizde kullanmaya baslayin
- Yapacaginiz seyin bitmis halini yapabilmenin o zamanki halini kabaca kaca mal edersiniz onu hesaplayin, eger pahaliya geliyorsa hayatinizda hic kaybetmeyeceginiz defterinize not edin ve zamani gelirse yeniden o fikri degerlendirin.
- Yapacaginiz seyin bilgi maliyetini hesaplayin. Herseyi bilemezsiniz ama Fikrinizi sakli tutarak modül modül ücreti karsiligi bir bilene yaptirabilirsiniz.
- Ücreti karsiligi dedim de, eger inaniyorsaniz para harcamaktan cekinmeyin.
- Bir kenarda fikirlerinizi para karsiligi satabileceginiz sirketler listesi hazirlayin.
- Herseyi tek basiniza yapamazsiniz bir "Fikir sadece elektronik devrelerden olusmaz". Yani bir dizayn ve tasarim olmadan olmaz. 3D Printer ve Fusion 360 gibi Programlari kullanin. Fusion 360 3D dizayn programi ücretsizdir ve lisans ücreti start-up kullanicilarina bedava veriliyor. 3D Printer da artik at ile deve degil. Thingiverse.com sayfasinda binlerce data bulabilirsiniz. Örnegin Arduino kilifini kendiniz basabilirsiniz ve 1-2$ maliyeti olur.
- Yaptiginiz seyin insanlara hitap ettigini ve etik-ahlak sinirlarini zorlamayacak seyler olmasina dikkat edin. Örnegin bir fabrikada iscinin tuvalette kac dakika gecirdigini gösteren bir log-data sistemini herkes kurabilir ama kimse bunu insancil bulmaz.
- Etik demisken , bir kisinin fikrini calmayin. Eger o fikri gerceklestirebilecek biriyseniz veya o fikre katkida bulunabiliyorsaniz ortak olmayi deneyin.
- Bastan kabul edin ; herkes Bülent Ersoy sesine sahip olabilir ama herkes o sansi yakalayamaz. Eger kesfedilemediyseniz yilmayin, calismaya ve ögrenmeye ara vermeyin.

Simdilik bu kadar umarim tavsiyelerimi ukalalik olarak algilamazsiniz.

Selamlar

ecan81

Yeni üye
yok yok estafurullah elbetteki algilamadim her fikir benim icin onemlidir :)

Reklam Alanı #6

Reklam Alanı #1

Yeni konular

Reklam Alanı #2