Ledlerin ömrünü uzatın!

Reklam Alanı #5

fatihsultan

Yeni üye
Selam arkadaşlar, ledlerin uzun ömürlü olması için çalıştırılması gereken voltaj aralıkları aşağıdaki gibidir.

Inrafed: 1.4 veya 1.7 V
Kırmızı:
1.5 veya 2.0 V
Turuncu:
2.0 veya 2.1 V
Sarı:
2.1 veya 2.2 V
Yeşil:
2.1 V
Mavi:
3.5 veya 3.8 V
Beyaz:
3.6 V

ledlere 4 volt verip yakmayalım lütfen :)

feuer

Yeni üye
Çok geçerli rakamlar değil. Uzun süre böyleydi gerçekten ama LED teknolojisi çok değişti son yıllarda. Artık LED'ler bunlardan daha düşük voltaj ve akım değeri ile çalışıyorlar.

friquex

Yeni üye
Çok geçerli rakamlar değil. Uzun süre böyleydi gerçekten ama LED teknolojisi çok değişti son yıllarda. Artık LED'ler bunlardan daha düşük voltaj ve akım değeri ile çalışıyorlar.
Yeni led teknolojisi hakkında kaynak gösterebilir misiniz? İstifade edebiliriz.

feuer

Yeni üye
Yeni led teknolojisi hakkında kaynak gösterebilir misiniz? İstifade edebiliriz.
@friquex Genel bir kaynak yok elimde. Zaten bu şekilde bir genelleme yapmak zor. Üreticisine göre, LED'in tipine göre çok değişiklik gösteriyor. Kullandığım bazı LED'lerin kendi data sheet'leri var. Özellikle SMD LED'ler 6-7mA gibi ful parlaklığa geliyorlar. Mavi ve beyaz LED'ler 3v'un altına düştü.

friquex

Yeni üye
@friquex Genel bir kaynak yok elimde. Zaten bu şekilde bir genelleme yapmak zor. Üreticisine göre, LED'in tipine göre çok değişiklik gösteriyor. Kullandığım bazı LED'lerin kendi data sheet'leri var. Özellikle SMD LED'ler 6-7mA gibi ful parlaklığa geliyorlar. Mavi ve beyaz LED'ler 3v'un altına düştü.
Abicim size saygım sonsuz. Çok bilgili olduğunuzu da biliyorum. Çok geçerli rakamlar değil demişsiniz. Led in harcadığı frekansa göre değişir ve her rengin frekansı farklıdır. Sonuç olarak her ledin aynı enerjiyi harcaması fiziksel ve kimyasal olarak mümkün değil. Renk frekansı arttıkça voltaj düşüşü doğal olarak artar. Kırmızı led de voltaj düşüşü düşükken mavi led de daha yüksektir. Her led için değerler doğru olmayabilir ancak arkadaşın paylaşımı zaten tipik led ler için. Yani doğru ve eleştiriye kapalı bir paylaşım. Teşekkürler.

feuer

Yeni üye
Abicim size saygım sonsuz. Çok bilgili olduğunuzu da biliyorum. Çok geçerli rakamlar değil demişsiniz. Led in harcadığı frekansa göre değişir ve her rengin frekansı farklıdır. Sonuç olarak her ledin aynı enerjiyi harcaması fiziksel ve kimyasal olarak mümkün değil. Renk frekansı arttıkça voltaj düşüşü doğal olarak artar. Kırmızı led de voltaj düşüşü düşükken mavi led de daha yüksektir. Her led için değerler doğru olmayabilir ancak arkadaşın paylaşımı zaten tipik led ler için. Yani doğru ve eleştiriye kapalı bir paylaşım. Teşekkürler.
@friquex Saygı karşılıklı. Benim zaten artık LED'lerin hepsi renginden bağımsız olarak aynı voltaja düştü, hepsi aynı akımı çekiyor iddiam yok. Sadece artık akımlar da voltajlar da bu tablodaki değerlerde değil dedim ben. Teknoloji ilerliyor, gittikçe daha az akımla daha fazla ışık verebilen LED'ler yapılıyor, akım düşünce normal olarak voltaj düşümü de azalıyor, yanlış mıyım?

friquex

Yeni üye
@friquex Saygı karşılıklı. Benim zaten artık LED'lerin hepsi renginden bağımsız olarak aynı voltaja düştü, hepsi aynı akımı çekiyor iddiam yok. Sadece artık akımlar da voltajlar da bu tablodaki değerlerde değil dedim ben. Teknoloji ilerliyor, gittikçe daha az akımla daha fazla ışık verebilen LED'ler yapılıyor, akım düşünce normal olarak voltaj düşümü de azalıyor, yanlış mıyım?
Haklısınız. Ancak arkadaş renklere göre voltaj düşümünü tipik olarak gösteren bir şema paylaşmış. Aynen bize ilk okulda arşimeti anlattıkları gibi. Yani siz yeni led ler daha az enerji harcıyor bu değerler çok da geçerli değildir dediğiniz de konu hakkında yeni yeni bilgisi olan arkadaşların kafası emin olun ciddi ciddi karışacaktır. Arkadaşın anlatmaya çalıştığı renklere göre voltaj düşümü. Doğru soru şöyle olabilir di belki? Neden Mavi led kırmızı led e göre daha fazla enerji harcıyor? Bu yerinde ve öğretici bir soru olurdu. Bende çoğu zaman bu tür paylaşımlarda bu yaklaşımı benimseyerek hiç bilmiyormuş gibi yapıcı bir soru ile karşılık veriyorum. Yanlış anlamanızı istemem. Amacım kesinlikle kimseye ders vermek falan değil. Ancak bence doğru olan bu.

friquex

Yeni üye
Hocam yalnızca haklı olduğunuz ciddi bir nokta var. Arkadaş paylaşımı yabancı bir kaynaktan yapmış, bu kesin. Paylaşım da zaten ingilizce olarak " voltage dorp for typical l.e.d of varlous colors." yazıyor. Yani Türkçesi " Tipik ledler için rengine göre voltaj düşümleri" gibi bir anlamı var. Bizim Türk aklı bu kısmı görmezden gelerek " Uzun ömürlü olması için ledlerin çalıştırılması gereken voltaj aralıkları diye bir şey eklemiş " :) Yani tipik ledler için olduğunu belirtmemiş. Doğal olarak sizinde eleştiriniz yerinde oluyor.

gameoflove

Yeni üye
LED'ler voltaj ile değil, akım ile sürülür. Yani 20mA çeken bir LED'e gereken akımı verdiğinizde zaten voltaj kendiliğinden gereken değere düşecektir.

gecko

Yeni üye
10v verelim led kendi ayarlasın öyleyse :D

gelsene33

Yeni üye
@gameoflove o nasıl oluyor usta Bi açıklar ısın 3.6 V olan beyaz let e 2.5v verince ne oluyor veya 1.5v olan Led e 5 V versek ne oluyor

ghost

Yeni üye
@gelsene33 ledin çalışması için gereken voltajdan daha azını verirsen led akım çekemez.
@gameoflove yanlış düşünüyorsun. Bak bende 30 V 5a güç. Kaynağı var telefon tamiri yapıyorum ve ayrldıgım sistem 3.8v 5 a. Her telefon a bunu veriyorum ama her cihaz ihtiyacını alıyor senin mantıkla olsa o iş sıkıntılı olur

friquex

Yeni üye
V = I . R, Yıllardır Akım gerilim tartışmasından çıkamadık :) Diyelim ki direnç sabit , elimizde başka direnç yok. Gerilim artınca Akım da artacaktır. Yani yukarıda ki muhabbeti çözebilmiş değilim. İyi bari led üzerinde 3.3 volt tutuyor diye 220 volt verin, Nasılsa led üzerinde sadece 3.3 volt tutacak :) Böyle bir mantık olabilir mi? Bu paylaşımda ki muhabbetin nedeni şu. Direnç değeri sabitken siz devreye olması gerekenden fazla enerji verirseniz akım ,gerilime bağlı olarak artacağı için led in tolere edebileceği akım değerini aşacağı için ledin ömrünü düşürecektir yada anında bozacaktır. Kaldı ki paylaşımın nedeni bu değil. Paylaşımın amacı hangi renkte ki led, üzerine kaç vol gerilim tutar. Led i bozan gerilim değeri değil, üzerinden geçen akım miktarıdır ve akım gerilime bağlı olarak değişir. Dediğim gibi V = I . R zaten ayrılmaz bir bütündür. Birinden birini ayarlamanız gerekir ki bu genelde ya gerilim ya da direnç olur. Gerilim düşerse akım düşer, direnç artarsa yine akım düşer. Yani amaç akım düşürmek. Kapatın bu konuyu.

gameoflove

Yeni üye
V = I . R, Yıllardır Akım gerilim tartışmasından çıkamadık :) Diyelim ki direnç sabit , elimizde başka direnç yok. Gerilim artınca Akım da artacaktır. Yani yukarıda ki muhabbeti çözebilmiş değilim. İyi bari led üzerinde 3.3 volt tutuyor diye 220 volt verin, Nasılsa led üzerinde sadece 3.3 volt tutacak :) Böyle bir mantık olabilir mi? Bu paylaşımda ki muhabbetin nedeni şu. Direnç değeri sabitken siz devreye olması gerekenden fazla enerji verirseniz akım ,gerilime bağlı olarak artacağı için led in tolere edebileceği akım değerini aşacağı için ledin ömrünü düşürecektir yada anında bozacaktır. Kaldı ki paylaşımın nedeni bu değil. Paylaşımın amacı hangi renkte ki led, üzerine kaç vol gerilim tutar. Led i bozan gerilim değeri değil, üzerinden geçen akım miktarıdır ve akım gerilime bağlı olarak değişir. Dediğim gibi V = I . R zaten ayrılmaz bir bütündür. Birinden birini ayarlamanız gerekir ki bu genelde ya gerilim ya da direnç olur. Gerilim düşerse akım düşer, direnç artarsa yine akım düşer. Yani amaç akım düşürmek. Kapatın bu konuyu.
@friquex evet uygun direnci seçersen 220v ye direkt led bağlayabilirsin ki bu şekilde çalışan led çok gördüm. Söylediğin diğer şeylere ise katılıyorum. 220VDC ye 3.3V ve 20ma lik led bağlamak için 11K lık direnç takmak gerekir fakat bu direnç üzerinde 4W den fazla ısı oluşur yani en az 5W lık direnç takmak lazım. Teorik olarak mümkün ama pratikte kullanacak birşey değil.

friquex

Yeni üye
@friquex evet uygun direnci seçersen 220v ye direkt led bağlayabilirsin ki bu şekilde çalışan led çok gördüm. Söylediğin diğer şeylere ise katılıyorum.
@gameoflove Teorik olarak olabilir. Ama bence konu bu değil. Zaten cümleye direnç değeri sabitken gerilimi artıra bilir misiniz diyerek başladım. Dikkatli okuyun. Konu hangi renkteki ledin üzerinde ne kadarlık bir gerilim tuttuğu. Bu tür görselleri hazırlamalarında ki maksat elektroniğe yeni başlayan insanları bu işe ısındırmak için.

Reklam Alanı #6

Reklam Alanı #1

Yeni konular

Reklam Alanı #2