Lehim telini toz haline getirebilir miyim?

sadem

Üye
Lehim telini nasıl toz haline getirebiliriz ? Fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim. Teşekkür ederim.

sadem

Üye
Amacın ne acaba? Toz halinde değilde sıvı lehim diye satılan lehim var o işini görmez mi?
Lehim topaklarının nasıl yapıldığını merak ediyorum sadece olası teknikleri araştırıyorum pek fazla bilgi bulamadım. Açıkcası bulana kadarda pek rahat edemeyeceğim.

sadem

Üye
Demir bilye ve kap kullansam içine lehim telini atsam çıkan tozu da mıknatıs ile ayrıştırsam gibi bir fikir geldi şimdi. Lakin bilgi verecek olursa ek denemek istiyorum.

axellis

Üye
Demir bilye ve kap kullansam içine lehim telini atsam çıkan tozu da mıknatıs ile ayrıştırsam gibi bir fikir geldi şimdi. Lakin bilgi verecek olursa ek denemek istiyorum.
Mıknatıs kalay ve kurşunu çekmez ama demir bilyeleri ayırabilirsin. Birde lehim telinin yumuşak bir malzeme olduğunu unutma.

sadem

Üye
Mıknatıs kalay ve kurşunu çekmez ama demir bilyeleri ayırabilirsin. Birde lehim telinin yumuşak bir malzeme olduğunu unutma.
@axellis Demir tozu ayrıştığında geriye kalan toz parçaları lehime ayit olur lakin esnekliği işte ne kadar etkiler bilemiyorum. Toz Metalurijisinde bu yöntemi kullanıyorlar. Denemeden kavramak biraz zor geldi bana da.

aphro

Üye
@axellis Demir tozu ayrıştığında geriye kalan toz parçaları lehime ayit olur lakin esnekliği işte ne kadar etkiler bilemiyorum. Toz Metalurijisinde bu yöntemi kullanıyorlar. Denemeden kavramak biraz zor geldi bana da.
15 tl ye bir eğe al bir semt lehim teline ver coşkuyu ver coşkuyu bir sürü lehim tozu olur

berkayeva

Üye
Eritirsen içindeki pasta ziyan olur. Eritip içi su dolu kaba ince telden eleyerek damlata bilirsin. Ama bence blendırdan geçirsen daha iyi

By_tozi

Üye
Zehirli bir iş. Krem lehimden al. Toz uçuşur. solursun ağır metal

caglarturk

Üye
Eğe ile taşla olmaz. Dişleri arasına dolar sonra da ısınmaya başlar sürtünme ile

cello

Üye
su dolu bi kova üzerine küçücük delikleri olan bi levha koy... eritilmiş lehimi levha üzerine dök. delikerden sızan lehim küçücük taneler halinde su içerisinde soğuyarak toz haline dönüşecektir. Biz bunu kurşunda denemiştik.

dante

Üye
180-220 derece aralığında erir once eritip ustunde yağ olan seramik plaka üstüne damlatarak değişik boyutlarda kurşun lehim bilyesi elde edilebilir.

deadache

Üye
Dondurarak deneyebilirsiniz.T1000 sıvı nitrojenle dondugunda silahla ateş edince tuzla buz olmuştu. Ordan aklima geldi :)

sadem

Üye
Dondurarak deneyebilirsiniz.T1000 sıvı nitrojenle dondugunda silahla ateş edince tuzla buz olmuştu. Ordan aklima geldi :)
Bu güzel olmuş :) Evet kauçuk ile yapılan bir deneyde -240 derece esnekliğini yitirip darbe anında tuzla buz oluyordu. Lakin bunun için gereken ekipmana sahip değilim teşekkür ederim

darkman34

Üye
Önce kaliteli bir maske al toza karşı. Sonra eritip metal bir zemine damlat. Biriken bu lehimleri ucuna silindir zımpara takacağın bir el motoru ile toz haline getirebilirsin. Bunu flux+kalitesi pasta ile karıştırırsanz üstüne bir de krem lehiminiz olur. El motorundan kastım mini gravur setleridir.

diomedes

Üye
İstediğin kadar lehimi al.. Pota varsa potada erit eğer yoksa havyayla pasta ayrışıncaya kadar erit hatta kalıp gibi sıvı haldeyken de havyan dursun ki pastalar iyice kenarlara yapışsın.. Sonrasında pastanın ayrıştığını göründe havyayı çekebilirsin.. Soğuduktan sonra Bi zımpara al ve maske takıp sürterek toz haline getirebilirsin

beyaz

Üye
Lehimi önce kalın hale getir yani çay bardagına agzına kadar dolacak şekilde lehim erit donduktan sonra bardagı kır lehimi tezgah üstü taşlama motorunda törpüle çıkan tozlar işini görür