Pilin ne kadar sürede bittiğini nasıl anlarız?

semantic

Yeni üye
Merhaba, 0,2 A akım çeken bir ampulle pilin kaç saate deşarj olduğuna baksak kapasitesini matematiksel olarak hesaplayabilir miyiz? Biraz araştırdım Kapasite (mA) = Deşarj süresi (SAAT) X Çekilen Akım Fakat Pil deşarj oldukça Voltajı düştüğü için Akımın sabit kalması için Ampulün direnci artması mı lazım? Pile bir tane ampul bağlayarak kapasite ölçemez miyiz?

semir

Üye
Merhaba, 0,2 A akım çeken bir ampulle pilin kaç saate deşarj olduğuna baksak kapasitesini matematiksel olarak hesaplayabilir miyiz? Biraz araştırdım Kapasite (mA) = Deşarj süresi (SAAT) X Çekilen Akım Fakat Pil deşarj oldukça Voltajı düştüğü için Akımın sabit kalması için Ampulün direnci artması mı lazım? Pile bir tane ampul bağlayarak kapasite ölçemez miyiz?
Müdür profesyonel birşey istiyorsan bir cihaz var her şeyini hesaplıyor. Şahsen ben alacağım 2-3 tane cihaz. 18650 1 koli oldu elimde çokta lazım olan pil.

servocan

Yeni üye
Direnci arttırarak akım sabit kalmasını nasıl bekliyorsun? Aklımda deli sorular... :)

set61

Üye
Bahsettiginiz olcum zaten geometrik olarak mümkün. Pilin lineer akim verdigini varsayarsaniz bulmak istediginiz alan aşağıdaki grafikteki s alani. Ister integralle bulun ister ucgende benzerlikle bulun.

grafik.jpg

sirsasenka

Üye
Teoride doğru ama pratikte yanlış sonuçlar çıkar. Ayrıca direnç ve akım arasındaki orantı sizin yazdığınızın tersi.

alponero

Üye
Kendi cevabınızı kendiniz vermişsiniz zaten sorunun içinde. Evet, pil deşarj oldukça voltaj düşer, ampul direnci de sabit olduğu için voltaj düşerken akım da sabit kalamaz. Bu iş için sabit akım DC suni yükleri (dummy load) kullanılır. Bunların devresinde bir mikrodenetleyici pil voltajını ve akımı sürekli ölçer ve bir mosfeti ona göre sürerek akımı sizin ayarladığınız değerde sabit tutar. Yani mosfeti bir ayarlı direnç gibi kullanır.