pwm frekansi hk.

kutay

Yeni üye
Arkadaslar herkese kolay gelsin.Kendime nadide bir arac olan opel calibra turbo aldim.Ancak aracin yasi itibariyle iyilestirilmesi gereken yerleri var.ornegin km gostergem calismiyordu bende bunun uzerine tesisati kontrol ettim ve hiz sinyal kablosunu buldum bu hiz sinyal kablosuna ledin eksi bacagini baglayip arti ucuna ise 5v ve direncle gerilim girdigimde led sabit bir sekilde yandi.Ancak araci hareket ettirdigimde ledin yanip sonme hizi aracin hizina gore artti ve artik bizim gozlerimizin anlayamayacagi hale geldi yani aracin beyninden hiz cikisi sinyali vardi.Sorum sudur baska bir aracin ibre kartini taktigimda araca yuzde yuz yanlis gosterdi yani ben gercekte 80 ile gidiyorsam 160 100 ile gidiyorsam 200 gibi simdi aracta butun alicilar sabit arti ile beslenip eksi ucu pwm ile geliyorsam bu huz kablosundaki frekansi arduino vasitasiyla isleyip nasil yariya dusurebilirim.Buyuk olasilik ledin yanip sonme hizi duty cycle ile ilgili degil pwm frekansi ile ilgili.devre bir pot vasitasiyla ayarlanabilir olmaliki ben araci kulkanirken en stabil degeri bulabileyim

xbrknx

Üye
aracın obd portu varsa sanırım canbus ile okuyabilirsin tüm sensör bilgilerini