RTC devresi ile saat / tarih ve kayıt işlemi yapmak?

creepylord

Üye
Merhaba, projeme rtc devresi ekleyip saat ve tarih alıp kayıt işlemlerinde kullanmak istiyorum. Harici pil kullanıcam. Bu pil ortalama ne kadar süre gidiyor. Mesela ardunio yu standalone bıraktık, ortalama kaç gün gider? Bir de pil diyelim ki bitti artık.Yenisini takıyoruz. Ama arada geçen zaman unutulacak, tekrar programlama yapıp saatin kaç olduğunu bildirmeden nasıl güncel saate ayarlayabiliriz. Alternatif çözüm önerilerinede açığım. Wifi ile saat alma gibi yada gps shield olurmu bilmiyorum, kolay ve etkili bir çözüm arıyorum.

cokardes

Üye
rtc devrelerinin bir kısmında zaten kendi pili var ve baya bi uzun süre dayanıyor. ki pil kısmı için sen 2 tane alkalin pili seri olarak bağlayıp rtc devresini beslersen 1-2 yıl gider. arduino devresini ayrı bir pille beslersin. arduino da hesap çok farklı. her led için bile hesap değişir. 5v olan la 3.3v olan arduino da da değişir. çok ayarı var.

deadache

Üye
detaylı projeyi anlatırsan daha kolay yöntem bulunabilir.

creepylord

Üye
detaylı projeyi anlatırsan daha kolay yöntem bulunabilir.
hocam arduinodan kurtulup en son pcb kartına geçicem ve saat işlemini sd karta kayıt için kullanıcam bazı olaylar meydana geldiğinde olayların meydana gelme şıklığı günde 5-10 defa diyelim, zamanın hangi noktasında meydana geldiği bilgisinide sd karta kaydetmek için böyle bir şey düşünüyorum. Ama dediğim gibi pil bittiğinde tekrar programlamak istemiyorum, yeni saat bilgisi için. Böyle bir proje. Pilin ne kadar sürede biteceği dediğiniz gibi bir çok parametreye bağlı. Sağlamcı olmak adına pilsiz alternatif bir gerçek hayattan tarih saat alma yöntemi bulunabilir mi? Aklıma wifi modülü nrf ile saat ve tarih almak geliyor. Sadece buda bayağı mesakatlı olacak. Sürekli almaması için programlanıcak vs.

dupree

Üye
Yada esp ile ntp server ile çözersiniz netten çeker saat bilgisini, nasıl bir veri kayıt edeceğinizi bilmiyorum sleep ve deep sleep kullanabilirsiniz belki bunlarıda araştırmanızda fayda var

barbartete

Üye
iki düğme koy saat ayarı için pil bittimi dışardan ayarlarsın

cokardes

Üye
Tam anlamadım ama standalone devrenizin beslemesi ile RTC'nin backup kaynağı aynı olmak zorunda değil ki... RTC'ler bir tane lityum CR2032 3v pil ile yıllarca çalışır.

sync

Üye
Ds3231 rtc modülü üzerindeki pili şarj edebiliyor. ÖNEMLİ NOT: Kart, VCC gerilimi ile bataryayı şarj etmektedir. Eğer CR2032 gibi şarj edilemeyen tipte bir batarya kullanıyorsanız, kartta modifikasyon yapmanız gereklidir. LİR2032 gibi şarj edilebilir saat pilleri ile sorunsuzca kullanabilirsiniz.

creepylord

Üye
RTC devresiyle ilgili 2 soru sormak istiyorum.

1) Ds3231 devresinin parçalarını kendim birleştirmek istesem pcb üzerinde, üzerindeki eeprom u programlanması gerekiyormu? eeprom programlama bilmiyorum.

2) Bazı rtc devrelerinde eeprom kullanılmıyor. Bunun kullanılmasının tam olarak işlevi nedir? Mcu nun gücü kesildiğinde mcu eeproma veri yazıyor. Bu veriyi rtc mı ilerletiyo? Yanlış mı biliyorum?

By_tozi

Üye
Ben kendim hiç yapmadım ama benden daha bilgili bir arkadaşım hazır 3231 modülünün üstündeki chipi söküp kendi projesinde kullandı. O zaman ben de ona aynı soruyu sormuştum. Bu modülün üstündeki I2C eprom ne işe yarıyor diye, o da hiçbir işe yaramıyor demişti. Bilgi vermeyi sevmeyen insanlar zor. Ama biliyorum ki RTC o eprom olmadan da gayet iyi çalışıyor, gözümle gördüm.

cakirkeyif

Üye
Hazır DS3231 RTC modülü üzerinde veri kaydı yapabilmeniz için eeprom bulunur. Bunun RTC ile ilgisi yoktur. Sadece datalogger vs yapmak için modüle eklenmiştir. RTC modülleri içinde DS3231 oldukça kararlıdır. Sıcaklık kompanzasyonu yaparak sapmayı en aza indirir. Buna karşın yine de saat ayarı zamanla bozulur. Hazır modül üzerindeki backup bataryası sökülmeden yeni saat bilgisi yazmak (saati ayarlamak) oldukça zor olur. Şu an kullanmış olduğum data logger 5 parametreyi her 15sn de kaydediyor. Sürekli şebekelerinde besleniyor. Jenaratör destekli olması nedeniyle elektrik kesintisi bile çok kısa sürüyor. Her ay bir kaç dakika sapma oluyor. SD kartları çıkardığım zaman hemen programlayarak saati düzeltiyorum. 2-3 Buton ile ayarlama yapılabilir ama ben bu şekilde kullanmayı tercih ettim.