Şebeke elektiriği ne kadar olmalı?

rifatca

Üye
Şebeke elektriğinin 30 amper olması sizce yeterli midir? Ben en azından 120 amper gibi bir rakamda olması gerektiğini düşünüyorum. Sizlerin bu konuda düşünceleri nedir öğrenmek isterim.

rifatca

Üye
Sebeke 30 ampermi? Limit devre kesiciyle belirleniyordur bence.
Anladım, ben 30 amper olarak duymuştum ama belki yanlış bir bilgiye de sahip olabilirim. Aslında benim yaşadığım şöyle bir sıkıntı var. Ofiste çalışanların sayısı arttığı zaman telefonun şarjı olması azalıyor. Bazen telefonum çok hızlı şarj oluyor bazen de çok yavaş saatler geçmesi gerekiyor. Bu da heralde amper yetmediği için böyle olduğunu düşünüyorum.

alponero

Üye
Anladım, ben 30 amper olarak duymuştum ama belki yanlış bir bilgiye de sahip olabilirim. Aslında benim yaşadığım şöyle bir sıkıntı var. Ofiste çalışanların sayısı arttığı zaman telefonun şarjı olması azalıyor. Bazen telefonum çok hızlı şarj oluyor bazen de çok yavaş saatler geçmesi gerekiyor. Bu da heralde amper yetmediği için böyle olduğunu düşünüyorum.
Tuhaf. Sebeke elektrigini sinirlayan tek sey sigorta mekandaki. Yuk belli amperi gecince sistemi kapatir. Mesela incecik kabloya takili sac kurutma makinesi kabloyu isitip yakar. Oysaki kucukbbir sigorta olsa atardi ve kablo dolayisi ile mekan yanmazdi.

artemis

Üye
şebekede akım sınırı yoktur tek sınırlayıcı sigortandır o fazla akım çekilince devreyi keser yani anlayacağın yavaş şarjın nedeni şebeke değil

barbartete

Üye
Tek sınırlayıcı sigorta değildir, iletken kesitidir. İletken kesiti alınmak istenen güce göre belirlenir buna uygun Olarak ta sigorta da belirlenir. Sigortayı büyütüp akımı artırırım diyemeyiz iletken yanar

alponero

Üye
@barbartete 2.5 mm kablonun sınırı 34a dır genelde takılan sigorta prizler için 16a olur eğer ki fazlasını istiyorsan kablo kesitini tabi ki artıracaksın

barbartete

Üye
@alponero bende onu diyorum iletken akımı belli, sigortayı büyüteyim istediğim akımı çekeyim diyemeyiz, sınırı belirliyen kaynağın gücü ve iletken dir, sigorta koruma elemanıdır

butti

Üye
Arkadaşlar akıl var mantık var birde formüller var bir prize 16 amper sigorta takıkdığını varsayalım 220×16=3520 watt şimdi gelelim cep telefonu adaptörlerine quick şarj 3.0 desteklediğini varsayıyorum en hızlı hızlı şarj yöntemidir 18 waat çıkış gücü var olduğunu sayıyorum hadi girişten 25 w çeksin bu durumda 140 tane şarj cihazını aynı anda bağlamanız gerekiyorki sigorta atsın yada hat üzerindeki gerilim düşümü priz devreleri öngörülen değer olan %1.5 üstüne çıksın durumları biraz fantastik kalıyor ve yine belirttiği gibi sizin telefon ve şarj cihazınızın sağlamlık kontrollerini yapmakta yarar var.