Sensör anlık ölçme verisi?

set61

Üye
Y=X+K*(M-X) diye bir denklemim var. Burada; Y=sonraki tahmin edilen değer X=ilk tahmin edilen değer K= sabit bir sayım var M=sensörden gelen anlık ölçme verisi Program herşeyi ölçmeye sıfırdan başladığı için ilk tahmin edilen değer benim için sıkıntı oluşturuyor. Çünkü öyle bir değer yok. Bende bu yüzden X in başlangıç değerini "0" aldım ve ilk Y değerine ulaştım. Aynı zamanda bu Y değeri sensörden gelecek bir sonraki değer için denklemimizdeki yeni X değeri oluyor. Ve böylece döngü devam ediyor. Buradaki kodlar için bir yardımcı olabilir misiniz ?

set61

Üye
Başlangıç değeri mi sıkıntı yaşadığın şey?
Hayır zaten başlangıç değeri alarak onu aştım. Ve kendime bir X değeri oluşturmuş oldum. Benim zorlandığım nokta 0 anında oluşan Y değerini sonraki basamaklar için X değeri olarak döndürmek. Önceki tahmin edilen değer olarak döndürmek.

NOT: ilk tahmin edilen değer, (benim anlatımım da sıkıntı olmuş biraz da) önceki tahmin edilen değer demek

september

Yeni üye
Değişkenlerin tanımlanması ve atanmasını mı yapamadın?

set61

Üye
gördüğünüz gibi değişkenlerde bir sorunum olduğunu zannetmiyorum. Ya da öyle görünüyor. Sanırım şöyle bir eklentiye ihtiyacım var bu durumda; 0 anında oluşan veriyi Y yerine farklı bir değişken olarak atarsam ve bunu 0 anından sonraki değerler için hesaplayacak denkleme önceki değer olarak atayabilirim.. Uzatmayım, sanırım böyle yapınca çözüm oluyor. :) Bir bakayım.

september

Yeni üye
gördüğünüz gibi değişkenlerde bir sorunum olduğunu zannetmiyorum. Ya da öyle görünüyor. Sanırım şöyle bir eklentiye ihtiyacım var bu durumda; 0 anında oluşan veriyi Y yerine farklı bir değişken olarak atarsam ve bunu 0 anından sonraki değerler için hesaplayacak denkleme önceki değer olarak atayabilirim.. Uzatmayım, sanırım böyle yapınca çözüm oluyor. :) Bir bakayım.
Bence de

selimcem

Üye
Anladığım kadarıyla başlangıçta değer olmayınca döngüler sapıtıyor yada çalışmıyor. Değere başlangıçta 0 verince de sonrası sıkıntı oluyor doğrumu anladım ona göre yorum yapalım

set61

Üye
Anladığım kadarıyla başlangıçta değer olmayınca döngüler sapıtıyor yada çalışmıyor. Değere başlangıçta 0 verince de sonrası sıkıntı oluyor doğrumu anladım ona göre yorum yapalım
Başlangıçta X değeri (önceki tahmin edilen değer) olmadığı için 0 anını referans alarak kendime bir önceki tahmin edilen değeri oluşturdum. Burda sıkıntı yok. Bu değer süreç ilerlediği için sonraki adımlar için basamak oluyor. Benim kafamı karıştıran nokta Bu değeri kullandığımızda ikinci basamaktaki bulduğumuz y değerini sonraki adımlar için önceki tahmin edilen değer olarak kullanmak istiyorum.

selimcem

Üye
Başlangıçta X değeri (önceki tahmin edilen değer) olmadığı için 0 anını referans alarak kendime bir önceki tahmin edilen değeri oluşturdum. Burda sıkıntı yok. Bu değer süreç ilerlediği için sonraki adımlar için basamak oluyor. Benim kafamı karıştıran nokta Bu değeri kullandığımızda ikinci basamaktaki bulduğumuz y değerini sonraki adımlar için önceki tahmin edilen değer olarak kullanmak istiyorum.
anladım ve sanırım döngü sonunda x=y yazman yeterli olacaktır.

semir

Üye
Kod:
x= 0
k=sabit
while(1)
M=sensörden okunan data
Y=X+K*(M-X) hesapla
x=y
while end

cakirkeyif

Üye
Önce sensörden gelen verilerden bir set oluştur. Minimum yada ortalama dan belli bir yüzde ile gerisinden başlangıç değeri belirle, sonra formül ile olan işlemlere başla... Umarım işe yarar

cereil

Üye
Ne sensoru ve nasıl bir değer geliyor veya bu değer neye göre değişiyor... Belli olmadığı için tam bir kodlama vermek zor fakat, başlangıç değerini bulduktan sonra eeprom'a yaz ve ve gerektikçe eeprom daki değeri update et. Her yeniden başlamada da eeprom dan okuyarak en son başlangıç değerini formülde kullan...

cokardes

Üye
Başlangıca rasgele bir deger için bir kesme döngüsüne gir ilk etapta ve degişkende sayı artmaya başlat ve timerda degeri al ve çık döngüden ikinci çalışmada devre sıfırdan ilk kez çalıştığındanç ise timer degerini epromdan bir sayı ile degiştirmeyi dene