Suyun iletkenliğini bulmak?

ozbek

Üye
Hocalarım bana suyun iletkenliğini ekranda gösterecek bir proje lazım kod ve semada yardım eder misiniz?

katip

Üye
suya iki kablo daldır. birini 5v a bağla diğerini analog pine bağla aralarında 0.5cm uzaklık olacak şekilde sabitle. analogread ile oku

peterpan

Yeni üye
Teşekkürler hocam... Kod var mı acaba?
Suyuda behere koyalım mı? Adam AnalogRead demiş. Hadi kullandığın arduino iide nin örnekler menüsünü hiç açıp analog kısmına bakmadın Google a da mı yazamıyorsun. Okumayacaginiz, ogrenmeyeceginiz, meslek edinmeyeceginiz bölümlere neden girip gerçekten yanıp tutuşan öğrencilerin kontenjanını dolduruyorsunuz. Sert oldu biliyorum ama yapacak birsey yok. Armut piş ağzıma düşle bu iş olmaz.

radex

Üye
Bu işlem için suyun 1cm mesafedeki direncini bulmayla başlamalısın. Analog okumayla falan olmaz. Araştırırsan anlarsın.

radex

Üye
Direnci analog read olmadan nasıl okuyacak?
Akım geçirip bu akımı ölçerek yapılır. Tabiki ADC kullanılacak ama telin bir ucu + olup diğerinden okunma ile olmaz. Demek istediğim buydu. Biz bu işlemi profesyonel cihaz olarak yapıyoruz. Hele hele prob ta kullanılan metal ucun kaplaması bile önemliyken. Ben basitce doğru mantığı söylüyorum. Gerisi size ait.