Tek kanal röle sorunu

EvilMonster

Yeni üye
Okul teknoloji ve tasarım projesi için bir arkadaşımla sulama projesi yapacaktık.Bunun için bir de röle lazımdı..

Fakat bütün kodlar doğru ve motorun çalışmasına rağmen şöyle bir sıkıntı var :

Projeye güç geldiğinde motor direk çalışmaya başlıyor veya röle açıldığında motor çalışmaya başlıyor fakat röle kapandığında motor çalışmaya devam ediyor. Biraz araştırma sonucu sorunun röle soketlerinde olduğunu düşünüyorum sizdr birşey söyler misiniz ...

Normalde nem sensörü,sıvı seviye sensörünün verdiği komutlarla çalışmalı.Mesela nem sensörü kuru komutu gönderdiyse bu ilk önce sıvı sevüyenin kontrolünden geçiyor yani eğer sıvı seviyesi az ise işlem iptal ediliyor.Fakat motor sürekli çalışıyor.Röle soketlerini sarsınca veya röleyi sallayınca motor duruyor sonra yeniden başlıyor...

Çözüm için şimdiden teşekkürler.

Dipnot: Motora 12v adaptörün pozitif ucu ve arfuinonun gnd yani negatif ucu ile enerji veriyroum.
1543608763597646404914.jpg

cokardes

Üye
röle ters çalışıyor olabilir. high ile 0 low ile 1 oluyor diye biliyorum. Kurulumda öncelik olarak hepsini high olarak değiştirip dener misin?

barbartete

Üye
Röle ters çalışmıyor denedim.
Bağlantıları tekrardan kontrol edin problem olmaması gerekir. Baktınız olmuyor röleyi kontrol eden transistörün base bölümüne 5 volt verin. O da olmazsa röleye direk çalışma gerilimi uygulayın. Eğer ikinci seçenek de olmuyorsa röle arızalı olabilir zannımca.

deadache

Üye
Röleyi Arduino'ya jumper ile mi bağladınız?

EvilMonster

Yeni üye
Bağlantıları tekrardan kontrol edin problem olmaması gerekir. Baktınız olmuyor röleyi kontrol eden transistörün base bölümüne 5 volt verin. O da olmazsa röleye direk çalışma gerilimi uygulayın. Eğer ikinci seçenek de olmuyorsa röle arızalı olabilir zannımca.
Teşekkürler

barbartete

Üye
Röle üzerinde kaç volt ile çalışması gerektiği yazar. Kaç volt ile çalışıyor? Belki de adaptörünüz etki yapmıyordur?

creepylord

Üye
Röle mantığı ters çalışır. Kodu farklı yazmış olabilir misin kardeşim? Önce low, sonra high yazman gerekiyor.

EvilMonster

Yeni üye
Röle üzerinde kaç volt ile çalışması gerektiği yazar. Kaç volt ile çalışıyor? Belki de adaptörünüz etki yapmıyordur?
Adaptör 12 volt arduino ve motora güç veriyor. Röleyi ise arduinonun 5v pininden besliyorum. Röle çalışıyor sanırım ledi yanıyor

cello

Üye
Yok onu denedim. Bu sorun olduğu zaman röleyi sallıyorum falan sonra düzeliyor röleyi yere koyunca yeniden başlıyor
Benzer sorunlarla karşılaştım. Eğer dediğiniz gibi röleyi salladığınız zaman çalışıyor / kapanıyor / abuk subuk hareketler yapıyorsa röle kesinlikle sorunlu arkadaşım. Led'in de yandığını belirtmişsin zaten. Elinde farklı röle varsa deneyebilirsin.

beyaz

Üye
Şunu da deneyebilirsin, röleyi ayrı tut. GND -5volt VCC +5volt ver. INX girişlerine de +5volt ver dene bakalım. En azından elektriksel anlamda bir sorun mu değil mi onu anlamış oluruz. ama @cello 'nun da belirttiği gibi röle arızalı olabilir.

EvilMonster

Yeni üye
O
Benzer sorunlarla karşılaştım. Eğer dediğiniz gibi röleyi salladığınız zaman çalışıyor / kapanıyor / abuk subuk hareketler yapıyorsa röle kesinlikle sorunlu arkadaşım. Led'in de yandığını belirtmişsin zaten. Elinde farklı röle varsa deneyebilirsin.
Teşekkürler deneyeceğim

EvilMonster

Yeni üye
Şunu da deneyebilirsin, röleyi ayrı tut. GND -5volt VCC +5volt ver. INX girişlerine de +5volt ver dene bakalım. En azından erektiriksel anlamda bir sorun mu değil mi onu anlamış oluruz. ama @cello 'nun da belirttiği gibi röle arızalı olabilir.
Teşekkürler deneyeceğim