Telefon şarj aletleri ne kadar elektrik tüketiyor?

evranos

Üye
Telefon şarj aletleri telefon takılı değilken yükteki kadar mı enerji tüketir, yoksa fişte unutulduğunda tüketim azalır mı ? Faturaya değilse de küresel ısınmaya etkisi var mıdır ?

ephesos

Üye
Hiçbir şeye etkisi olmaz, energy consuming yapan bir cihaz olmadığı sürece, ama kablonun veya şarj aletinin kullanım ömrü çok az etkilenebilir. Faturaya yıllık etkisi 1 tl bile olmaz, doğayı kirletecek bir ısı açığa çıkaramaz ki zaten elektrik enerjisi doğayı kirletmez, katletmez.

evranos

Üye
Hiçbir şeye etkisi olmaz, energy consuming yapan bir cihaz olmadığı sürece, ama kablonun veya şarj aletinin kullanım ömrü çok az etkilenebilir. Faturaya yıllık etkisi 1 tl bile olmaz, doğayı kirletecek bir ısı açığa çıkaramaz ki zaten elektrik enerjisi doğayı kirletmez, katletmez.
bence ülke çapında düşünüldüğünde gözle görülür bir rakam olur ..bunu minimize edecek, sadace telefonu bağladığımızda otomatik on/off yapan bir şarş aleti tasarlıyorum..Sizce değer mi uğraşmaya? Benim esas öğrenmem gereken yükte değilken , boştayken tüketimin ayni olup olmadığı , eğer cihaz boştayken tüketimi minimize ediyorsa uğraşmayayım diye soruyorum.

ephesos

Üye
bence ülke çapında düşünüldüğünde gözle görülür bir rakam olur ..bunu minimize edecek, sadace telefonu bağladığımızda otomatik on/off yapan bir şarş aleti tasarlıyorum..Sizce değer mi uğraşmaya? Benim esas öğrenmem gereken yükte değilken , boştayken tüketimin ayni olup olmadığı , eğer cihaz boştayken tüketimi minimize ediyorsa uğraşmayayım diye soruyorum.
2018+ telefonlar zaten %100'de enerji çekmeyi keserler, yükte derken kastınızı anlayamadım, ama enerji çeken bir cihaz olmadığı için sürekli bir akım gitmeyecek herhangi bir noktaya, sadece havaya gidicek olan bir akım var o yüzden çok çok çok çok küçük bir miktar ama bu gözardı edilebilir, dediğim gibi ne küreseli ne de ülke ekonomisini etkileyecek bir uğraş değiş, enerji ile uğraşmak istiyorsanız, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelin, solar power, windy power, wave power gibi Dünya'ya ve ülkeye katkınız daha fazla olur.

feuer

Üye
şarj aletlerine hiç bir şey bağlanmadığında yaklaşık ayda 110w civarında bir tüketim yaparlar. bu da 150mW gibi bir tüketim anlamına geliyor. Elektrik tüketimi kW üzerinden hesaplandığı için 1 şarj aleti yılda 35~40 kuruş kadar gereksiz tüketim yapıyor. eğer hiç prizden çıkartılmazsa tabi. 80 milyonluk ülkede sadece 5 milyon şarj aleti sürekli takılı kalırsa (sadece benim evimde 3 adet sürekli takılı) yılda 2 milyon tl lik elektrik enerjisini çöpe atıyoruz demektir. bunlar kaba hesaplar tabi ama genele vurduğumuzda büyük israf oluyor.

evranos

Üye
şarj aletlerine hiç bir şey bağlanmadığında yaklaşık ayda 110w civarında bir tüketim yaparlar. bu da 150mW gibi bir tüketim anlamına geliyor. Elektrik tüketimi kW üzerinden hesaplandığı için 1 şarj aleti yılda 35~40 kuruş kadar gereksiz tüketim yapıyor. eğer hiç prizden çıkartılmazsa tabi. 80 milyonluk ülkede sadece 5 milyon şarj aleti sürekli takılı kalırsa (sadece benim evimde 3 adet sürekli takılı) yılda 2 milyon tl lik elektrik enerjisini çöpe atıyoruz demektir. bunlar kaba hesaplar tabi ama genele vurduğumuzda büyük israf oluyor.
işte kafayı patlattığım şey bu . her evde 3 tane şarj aleti olsa şahsi faturada gözle görülür bir etkisi olmasa da ülke çaplı bakıldığında büyük israf ve küresel ısınmada büyük etkisi olduğu söyleniyor...Bu yüzden sadece telefonu şarj ederken otomatik on/off yapan bir şarj aleti tasarlıyorum.Sizce değer mi uğraşmaya?

gecko

Üye
Mühendislik -maliyet açısından bakarsak , açıkcası normal bir şarj aletine göre fiyatı 2 katı olursa almam

evranos

Üye
Mühendislik -maliyet açısından bakarsak , açıkcası normal bir şarj aletine göre fiyatı 2 katı olursa almam
@gecko bu yüzden maliyeti artırmadan çözüm sağlayan basit bir tasarım yapmayı düşünüyorum ..ama insanların özellikle alacağı birşeyden biraz kalite bekleyeceğini de düşünüyorum

gelsene33

Üye
İşin aslı bu projeyle uğraşmaya değmeyeceğini düşünüyorum. nedeni de şu: bir işi otomatize etmek istiyorsanız mutlaka bir aktif ekipmana ihtiyacınız var. bu aktif kısmın tüketimi zaten boşta duran sistemin tüketiminden daha fazla olacak her halükarda diye düşünüyorum. özetle şarj aletinin üzerine telefon takıldığını anlaması için uyanık olması gerekiyor. uyanık olması için de enerji tüketmesi gerekiyor. ama bunların hepsini tekli değil de toplu düşünürseniz anlamlı bir şeyler olabilir. mesela ev içerisindeki tv, şarj aletleri müzik sistemleri vs gibi uyku modu olan cihazları üzerindeki cihaz uyuyor mu yoksa uyanık mı anlayacak şekilde tanıyan ve alternatif enerji ile uyuyan cihazları besleyip (solar mesela) uyandıklarında şebekeyi kullanmaları sağlanabilir.

gokalp

Üye
@evranos dostum IoT cihazlar ile uğraşan biri olarak şunun teminatını vereyim , para kazanamazsın

gelsene33

Üye
@gelsene33 bu yüzden boştayken 0 tüketim , yükte olduğunu da pil ile algılayan bir örnek yaptım
başka bir değişle tek şarj aleti zaten olabilecek en verimli hali ile kullanılıyor. üzerine bir şeyler ekleyerek uyku tüketimi belki düşürülebilir ancak mevcut şartlarda zor görülüyor. imkansız demiyorum umarım güzel bir tasarımla emeklerinizin karşılığını alacağınız bir sistem tasarlarsınız.

gokalp

Üye
Uğraştığınız alan güzel.. çünkü batarya olayı sürekli insanoğlunun başına dert olacak. Kardeşinizden ufacık bir tavsiye , şarj olayını kolaylaştırmaya bence ilgili olun. Asıl dert ordaki minnak enerji kaybı değil , enerjiyi kolay aktarma..

evranos

Üye
Uğraştığınız alan güzel.. çünkü batarya olayı sürekli insanoğlunun başına dert olacak. Kardeşinizden ufacık bir tavsiye , şarj olayını kolaylaştırmaya bence ilgili olun. Asıl dert ordaki minnak enerji kaybı değil , enerjiyi kolay aktarma..
@gokalp burdaki esas hedef küresel ısınmaya ve totaldeki israfa faydalı bir tasarım

evranos

Üye
Arkadaşlar her evde 3 tane şarj aleti olsa şahsi faturada gözle görülür bir etkisi olmasa da ülke çaplı bakıldığında büyük israf ve küresel ısınmada büyük etkisi olduğu söyleniyor...Bu yüzden sadece telefonu şarj ederken tüketen otomatik on/off yapan bir şarj aleti tasarlıyorum.Sizce değer mi uğraşmaya ? Bu yüzden kullandığımız cihazların boştayken ki tüketimi daha az mı oluyor yoksa yükteki tüketimle ayni tüketimi mi yapıyor bunu öğrenmek istiyorum

gundogducenan

Yeni üye
şarj aletinin üstümdeki etikette ne tükettiği yazar ona göre hesap yapabilirsin.