Vumetre yapmak istiyorum bir kaç sorum olacak?

navy

Üye
Herkese selamlar. bi vumetre yapmak istiyorum ama elektrik/elektronik bilgim maalesef sizler kadar yok. tahmini şema şekildeki gibi yapmayı istiyorum. 3mm çapında ledler kullanacağım. ama bazı sorularım var ve engelliyorlar.

1) şekildeki gibi ledler ile yapacağım ve tek tek işlemem gerekli. bunun için ne kadarlık direnç kullanmam lazım ve her sıra için bir direnç mi yoksa her led için 1 direnç mi kullanmam gerek?

2) aynı sütundaki ledleri seri mi bağlamam lazım yoksa paralel mi?

3) bazı parçalar ile yapılabilindiğini biliyorum. ama maksadım kendim uğraşmak. led şeritte kullanmayacağım hepsi diot. beslemek için ne kadar güç harcamam lazım? bu sorularım için cevap değil, nerede ve neyi araştırmam gerektiğini bilmediğim için yazıyorum. yani araştırmam gereken kısımları cevap olarak söylerseniz makbule geçer. hepinizi iyi günler diliyorum.

vumetre.jpg

kemalcan

Üye
Kullanmak istediğiniz ledlerin ideal çalışma voltajına bakın. Tam gerektiği kadar gerilim uygularsanız direnç kullanmanıza gerek kalmaz. Diyelim ki tek sıra yukarıdan aşağı 7 sıra var, ledimizin ideal çalışma gerilimi 2,7 V diyelim toplamda 18,9 v gerilim uygularsanız direnç kullanmanıza gerek kalmaz.

navy

Üye
Kullanmak istediğiniz ledlerin ideal çalışma voltajına bakın. Tam gerektiği kadar gerilim uygularsanız direnç kullanmanıza gerek kalmaz. Diyelim ki tek sıra yukarıdan aşağı 7 sıra var, ledimizin ideal çalışma gerilimi 2,7 V diyelim toplamda 18,9 v gerilim uygularsanız direnç kullanmanıza gerek kalmaz.
peki bu sütunlardaki ledleri paralel mi bağlamam lazım yoksa seri mi?

navy

Üye
hepsinde bir devre elemanı kullanılmış. işte xx12345 gibi. ben o kısmı kendim yapmak istiyorum. ve her led için girişleri nasıl ayarlayacağım? ziraa arduinodaki sınırlı. @kemalcan magenta cyan mavi sarı zümrüt yeşili

kemalcan

Üye
hepsinde bir devre elemanı kullanılmış. işte xx12345 gibi. ben o kısmı kendim yapmak istiyorum. ve her led için girişleri nasıl ayarlayacağım? ziraa arduinodaki sınırlı. @kemalcan magenta cyan mavi sarı zümrüt yeşili
Ses için kullanmayacakmısınız ?

navy

Üye
Ses için kullanmayacakmısınız ?
evet ses için kullanacağım. fakat sesi analiz edip belirli ölçülere göre çıkış vereceğim ledlere yani o devre elemanlarına ihtiyacım yok. sadece ledlerin çalışmasını bilmiyorum

heisenberk

Üye
speaktrum yanyana gelmiş vumetrelerden oluşur. ama her vumetre ayrı bir frekansa göre hareket eder. yani her kanal için frekansıları sen ya PLL ile yada analog olarak ayıracaksın.